iDNES.cz

Z vrcholového sportu přešel k ševcovině, mladík prodá tisíce párů bot ročně

Loni ho časopis Forbes zařadil do prestižního žebříčku 30 pod 30. Dvaadvacetiletý Václav Staněk, rodák z Fryštáku u Zlína, se dostal mezi třicítku talentovaných Čechů mladších třiceti let. Ve stejném roce prodal 12 tisíc párů bot a oslavil třetí narozeniny své firmy, jejíž obrat se vyšplhal na 30 milionů korun.

Václav Staněk založil obuvnickou firmu s názvem Vasky pár dnů po osmnáctých narozeninách. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Příběh roku

Václav Staněk se účastní soutěže EY Podnikatel roku a soutěží i o cenu čtenářů za nejlepší podnikatelský příběh. Hlasovat pro něj můžete v anketě ZDE

„Vždycky jsem chtěl tvořit něco svého. Od třinácti jsem měl jasno v tom, že chci podnikat,“ popsal.

Václavu Staňkovi bylo před pár týdny 22 let, a přestože ještě studuje na vysoké škole, sen o podnikání se mu splnil už před čtyřmi lety. Obuvnickou firmu s názvem Vasky založil pár dnů po osmnáctých narozeninách.

Začínal s třiceti tisíci korunami našetřenými z vlastních menších projektů a vrcholového sportu. Od malička hrál fotbal, pak přešel na atletiku a dotáhl to na čtyřnásobného mistra České republiky v běhu na 800 metrů.

Pro Václava Staňka můžete hlasovat v anketě ZDE

Kvůli nemoci ale musel přestat. Přemíru energie, která se ani s nemocí nesnížila, nasměroval do podnikání. Přestože se obuvnictví chtěl vyhnout, nakonec se ukázalo jako nejvhodnější. 

„Když mi doktoři diagnostikovali cukrovku, cítil jsem, že bych měl své plány přehodnotit a pověsit atletickou kariéru na hřebík. Více času jsem pak věnoval Vaskám,“ vysvětlil.

Začal vyrábět ručně šitou obuv, jejíž střihy vycházejí z pracovní obuvi, bowlingových bot nebo například pionýrek.

V prvním roce podnikání, když byl ještě na gymnáziu, se stal republikovým vítězem soutěže Rozjezdy pro podnikatele, po které se o Vaskách začalo více mluvit. S marketingem, webovými stránkami nebo focením mu tehdy pomáhali jeho spolužáci. 

Výrobu si od začátku objednává a financuje v dílně svého otce ve Lhotě u Zlína. Pod rukama šiček a ševců vznikají boty vyrobené z materiálů od regionálních dodavatelů a ušité na strojích, které ještě pamatují slavnou baťovskou éru.

I díky tomu platí, že co bota, to originál. Mají mladistvý design a vyhovují hlavně náročnějším zákazníkům mezi 26 a 50 lety. 

„Začal jsem Vasky navrhovat s myšlenkou, že to budou boty zejména pro teenagery. Trh nám ale ukázal, že zákaznická základna je mnohem širší. Jsme tu pro ty, kteří se zajímají o použité materiály, místo výroby a kvalitu,“ konstatoval Staněk.

Nabídka se přitom stále proměňuje, vznikají další modely, nový design, zákazníci si boty navrhují i sami pomocí konfigurátoru na webu.

Staněk staví nejen na tradici, ale také na cestování. Zákazníci v botech tak na fotografiích ze zahraničí přitahují další. I proto začala firma vyrábět nazouváky, se kterými se dá cestovat i do tropických zemí.

Obrat společnosti i počet vyrobených párů roste každý rok takřka trojnásobně. Příští rok chce Staněk prodat 30 tisíc párů. V plánu je expanze na zahraniční trhy i výroba kožených tenisek. Nové zákazníky může přilákat i prodejna ve Zlíně, která doplnila obchody v Praze, Brně a Ostravě.

„Zastávám teorii, že podnikání je vždy plné příležitostí a člověk se nikdy nenudí. Baví mě ta různorodost, se kterou je podnikatelský svět spojený. Naučil jsem se odpočívat zase u jiné činnosti,“ prozradil.

Kromě Vasek má Staněk další čtyři společnosti - firmu Bagind s koženými batohy z Indie, nábytkářskou firmu Wuders, společnost Paon se spodním prádlem a marketingovou agenturu Inhubo.

Autor:
zpět na článek