Zlínský student natočil film o fekálním voze, má naději na Českého lva

  10:08
Snímek Anežka absolventa zlínské univerzity Adama Šoltése má naději na Českého lva. Titulní hrdinkou filmu je fekální vůz V3S Anežka. Děj snímku režisér umístil do východoslovenské obce. Líčí tragikomický život tamních obyvatel. Na prestižní ocenění je nominován v kategorii studentských filmů.

Jano Horák je čtyřicátník, který žije svůj klidný, staromládenecký život na východoslovenské vesnici. Každé ráno se spolu s ostatními chlapy posilní borovičkou a zbytek dne ve svém fekálním voze Anežce, staré „vétřiesce“, jezdí po okolí a vyváží lidem žumpy. Zneklidní ho až nápad politiků zavést staromládeneckou daň.

To je ve zkratce děj absolventského snímku Anežka režiséra Adama Šoltése, jímž ukončil studium na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně a který získal nominaci na Českého lva v kategorii studentských filmů.

„Prolíná se v něm několik úrovní. Ukazuje život chudých lidí na východním Slovensku, tragikomiku jejich života, i život těch, kteří ovlivňují jiné lidi, aniž by si to možná uvědomovali,“ uvedl mladý režisér.

Námět pro krátkometrážní třicetiminutový film mu poskytl bývalý spolužák Denis Sater.

Fotogalerie

„Pochází z východoslovenské vesnice, pro scénář hodně čerpal ze svých zkušeností. U nich na dědině je dost starých mládenců, bývá s nimi v kontaktu, takže to téma zná zblízka,“ konstatoval Šoltés.

Své dílo natáčel ve vesnici Gyňov nedaleko Košic, odkud pochází.

„Téma je úzce spojeno s východním Slovenskem, proto jsem chtěl, aby se natáčelo přímo tam, aby to bylo autentické. Proto jsou také všichni herci ‚Východňári‘. Razím zásadu, že když se něco dělá, má se to dělat naplno a opravdově,“ vysvětlil šestadvacetiletý režisér, který nyní pracuje v Košicích, kde vede regionální televizi, a vedle toho se věnuje vlastním projektům.

Některé role obsadil profesionálními herci. Jano Horáka hraje herec košického divadla Michal Soltész, který se objevil v seriálu Četníci z Luhačovic nebo ve filmu Román pro muže. Postavu majitele místní hospody ztvárnil herec prešovského divadla Eugen Libezňuk, který už má za sebou tituly, jako je například snímek Želary. Vedle nich dostali v Anežce příležitost také ochotníci.

Spolu se Šoltésem se o Cenu Magnesia za nejlepší studentský film roku 2019 budou ucházet další čtyři díla. Vesměs se jedná o studenty pražské FAMU.

Vyhlašování Českých lvů se bude konat 7. března v pražském Rudolfinu. „Na Lvy jedu poprvé a hned s nominací. Těším se. Konkurence je silná,“ rozvažoval režisér, jehož cílem je nyní dostat Anežku na festivaly, aby ji vidělo co nejvíce diváků.

Autor: