Cizinci jsou pro firmy pomoc i zklamání. Část se učí snadno, jiní vůbec

  8:52
Zlínská stavební firma Zlínstav měla potíže se sháněním agenturních pracovníků, především z Ukrajiny. A tak od toho raději upustila. Dnes dává práci deseti ukrajinským dělníkům v řádném pracovním poměru. Firmy obecně mívají s agenturními pracovníky potíže. S jejich sháněním i s tím, jak někteří pracují.

ilustrační snímek | foto: Jakub Stadler, MAFRA

„Nabídka pracovníků ze zahraničí přes agentury nebyla dobrá. Výběr byl malý a jejich kvalita se zhoršila,“ nastínil šéf Zlínstavu Jiří Stacke. Změna k horšímu podle něho nastala po příchodu koronaviru a pokračuje i během války na Ukrajině. Vzpomíná, jak museli ve Zlínstavu některé pracovníky z ciziny učit základním stavebním dovednostem.

„Některé jsme zaměstnali, ale s třetinou jsme se rozloučili ve zkušební době,“ poznamenal Stacke. „Ukázalo se, že práci neumí a naučit je to by bylo složité.“

Agenturní zaměstnanci jsou převážně z Ukrajiny a potíže s jejich sháněním i zaučením mívají firmy napříč obory. „Přes léto s tím máte problém, přes zimu nemáte problém. Potřebujeme je ale celoročně,“ poznamenal jednatel zemědělské společnosti Agrodelta ze Štípy Petr Slovák. Tam už také raději přešli na stálé zaměstnance.

Například 30 agenturních pracovníků pracuje v drůbežárně Raciola v Uherském Brodě, která je součástí holdingu Lukrom. Většina jsou Ukrajinci, pár je Rumunů. Dalších sedm agenturních Ukrajinců pracuje u mléčného skotu. „Daří se nám je shánět, občas to ale bývá složitější. Potřebujeme stále obsadit nějaké volné pozice, jsou to jednotky lidí,“ hlásil jednatel Lukromu Zdeněk Červenka mladší.

Zlínský kraj stárne a na trhu práce nejsou lidé, firmy chtějí cizince

Podle něho je situace lepší než před válkou, avšak je nedostatek mužů na těžší manuální práce. To souvisí i s nízkou nezaměstnaností, což firmy nutí, aby se ohlížely po lidech z ciziny.

„Na českém trhu práce je stále velký nedostatek zaměstnanců, zejména mužů. Na Ukrajině je vyhlášená mobilizace, což znamená, že muži nemohou vycestovat. Přibližně 70 procent cizinců tvoří kandidáti z Ukrajiny,“ upřesnila Andrea Silvaiová, marketingová manažerka firmy Trenkwalder, která zprostředkovává práci firmám i lidem. „Pracujeme s předem vybranými kandidáty, kteří projdou pohovorem a testováním ještě před nástupem, čímž předcházíme větší míře fluktuace agenturních zaměstnanců,“ doplnila.

Firmy raději spoléhají na zaměstnance

Ve společnosti Pozemní stavitelství Zlín dnes zaměstnávají osm lidí z Ukrajiny. „Tito zaměstnanci, z nichž jsou aktuálně dvě ženy, pracují v dílenských provozech, jedna z žen jako jeřábnice,“ upřesnil ředitel firmy Miroslav Lukšík.

Na začátku války na Ukrajině loni v únoru společnost přišla o zhruba třicet lidí, kteří se vrátili domů. Na agenturní pracovníky nespoléhá, snaží se lidi zaškolit a zaměstnat. V případě agenturních pracovníků se totiž ne všichni osvědčí.

„Podle našich zkušeností jsou agenturní zaměstnanci méně spolehliví,“ potvrdila personální ředitelka zlínské Kovárny Viva Martina Pravdová. „Bohužel ne vždycky odpovídá nabídka pracovníků, které agentury nabízejí, tomu, co potřebujeme. Více se firmě osvědčují kmenoví zaměstnanci,“ doplnila.

„Chtěl jsem pracovníky z Ukrajiny, ale rychle jsem vystřízlivěl,“ podotkl ředitel Agrotechu Poličná Jindřich Šnejdrla. Když si ve společnosti zajistili čtyři ženy z Ukrajiny jako dojičky, chtěli je ubytovat ve správní budově společnosti, kde měly potřebný komfort. S tím ženy nesouhlasily, tak jim poskytli vybavenou stavební buňku, v níž běžně bydlí dělníci. „Děvčata měla strach, že by je tam někdo přepadl. Tak jsem se rozhodl, že zaměstnám místní lidi, a nebyl to zásadní problém,“ řekl Šnejdrla.

Pro třetinu je práce náročná, proto skončí

Různou zkušenost s pracovníky z Ukrajiny mají i jinde. „Řeknou vám třeba, že mají doma hospodářství, ale pak zjistíte, že krávu vidí poprvé v životě nebo že s traktorem nikdy nejezdili,“ popsal Slovák. „Pak jsme tady ale měli učitelku, která byla velice šikovná a naučila se za dva dny to, co se někdo učí měsíc.“

Podle firem záleží i na kvalitě agentur, jaké lidi pošle. Vždy se může stát, že je mezi nimi někdo, kdo pracovat nechce. Ať už jde o zahraničního, či domácího dělníka. „Naše provozy jsou specifické, takže když to někomu nesedne, odejde a agentura ho nahradí někým jiným,“ sdělil Červenka. Odhadl, že 30 procent agenturních pracovníků se rozhodne, že práci dělat nechce, protože jim připadá náročná.

„Dlouhodobě využíváme agenturní pracovníky na pomocné práce ve výrobě, takže nám jejich nabídka vyhovuje,“ uvedla mluvčí zlínské plastikářské firmy Spur Kateřina Martykánová. „Obecně jsme s jejich výkony spokojeni, samozřejmě jsou mezi nimi rozdíly.“

Společnostem vyhovuje, že se agenturní pracovníci z Ukrajiny už nestřídají po třech měsících, což bývala předválečná délka jejich pracovního víza. Teď mají uprchlické vízum a díky nově schváleným zákonům prodloužený pobyt do konce března 2024.

Autor: