Na Vlárské dráze čekají cestující komplikace, začala dvouměsíční výluka

  8:34
Vlaky mezi Uherským Brodem a Bojkovicemi a také mezi Újezdcem u Luhačovic a Luhačovicemi se na dva měsíce zastaví. Cestující budou muset na tomto úseku využít náhradní autobusy a počítat při cestování se zhruba desetiminutovým zpožděním.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Výluka začala v pondělí v osm hodin ráno a potrvá do 29. listopadu do 18. hodiny. „Zatím jsme vždy řešili výluku, která trvala pár dní. Je jasné, že doprava cestujících se zkomplikuje,“ naznačil starosta Uherského Brodu Ferdinand Kubáník.

Na frekventované Vlárské dráze se dotkne stovek cestujících denně. Omezení se týká místních spojů, ale i vlaků směřujících do Brodu nebo Luhačovic z Prahy, Brna, Olomouce, Hradce Králové, Veselí nad Moravou nebo Trenčianské Teplé.

S komplikacemi musejí počítat nejen obyvatelé Uherského Brodu, Bojkovic a Luhačovic, ale i Šumic, Nezdenic, Záhorovic, Polichna a Biskupic.

„Jedná se o nepřetržitou výluku, proto autobusovou dopravou nahradíme všechny rychlíky a spěšné i osobní vlaky mezi zmíněnými stanicemi, a to po celou dobu výluky. Průměrně nasadíme dva autobusy na jeden spoj. Denně se jedná o zhruba pětasedmdesát spojů,“ upřesnila mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.

Uzavření trati je nutné proto, že Správa železniční dopravní cesty začne s opravou kolejí, jejich povrchu a kontrolou technického stavu. Náklady se vyšplhají na zhruba čtyři miliony korun.

Po opravách bude průjezd vlaků tišší

„Jde o poměrně rozsáhlé stavební práce. Po opravách budou nové koleje i konstrukce přejezdu, takže průjezd vlaků bude tišší. Uděláme i nové odvodnění,“ vysvětlil mluvčí Správy železniční dopravní cesty Marek Illiaš.

Po celou dobu se budou cestující přepravovat mezi uzavřenými stanicemi náhradními autobusy. Ty budou odjíždět podle výlukového jízdního řádu. Časy se ale mohou od vlakových spojů lišit.

„Vzhledem k delší jízdní době autobusů po silnicích budeme náhradní autobusovou dopravu organizovat dle výlukového jízdního řádu, který zájemci najdou na webu Českých drah,“ upozornila Rajnochová.

Autobusové zastávky, na kterých budou cestující do náhradních vozidel nastupovat, budou obvykle umístěné před vlakovým nádražím nebo na blízké autobusové zastávce. Například v Uherském Brodě půjde o dopravní terminál, na kterém se potkávají všechny regionální i dálkové spoje.

V polovině října stavebníci také na pět dní úplně uzavřou železniční přejezd na nejrušnější uherskobrodské křižovatce u restaurace Družba. Pro osobní dopravu pak budou muset najít objízdné trasy.

Autor: