Uherský Brod chce domov pro seniory. Zvažuje stavbu na pozemku radního

  8:56
Radnice v Uherském Brodě pozastavila přípravu stavby domova pro seniory a domova se zvláštním režimem, který měl vzniknout na místě bývalého koupaliště. Opoziční zastupitelé, kteří byli v předchozích letech v koalici a projekt připravovali, se bojí, že skončí. Nové vedení zvažuje jinou variantu.

Masarykovo náměstí v Uherském Brodě (listopad 2022) | foto: Jan Salač MAFRAMAFRA

„Seznamujeme se i s možností řešit tuto výstavbu pomocí privátního subjektu. Teprve pak rozhodneme, kde a jak budeme domov pro seniory stavět,“ vysvětlil místostarosta Ladislav Kryštof (Vstřícnost, slušnost, komunikace). Město teď zadá srovnávací studii obou variant.

Domov pro seniory a domov se zvláštním režimem město plánovalo na místě bývalého koupaliště, kterému se říká koupelky. Zařízení, které je na takovou službu vybavené, totiž v tomto regionu funguje jen v Nezdenicích a je plné. Na umístění čeká až osm desítek lidí. Uherský Brod proto už před lety začal plánovat stavbu takového místa.

Investiční záměr schválili zastupitelé před třemi lety a na přípravu vynaložili přes 800 tisíc korun. Domov s kapacitou asi 70 klientů by měl stát přes 200 milionů.

Lidé se tu koupali 87 let, kvůli havárii potrubí plovárna nadobro skončila

„Jakékoli zastavení projekt významně ohrožuje. Nejde o stavbu, ale hlavně o provoz. Po mnoha letech vyjednávání se nám podařilo zajistit počet dotovaných lůžek pro Uherský Brod, ale můžeme o ně velmi rychle přijít,“ obává se zastupitel a bývalý místostarosta Jan Hrdý (ODS).

Zároveň zástupci města vyjednávali se Zlínským krajem o zařazení domova do krajské, a tudíž státem dotované sítě pobytových služeb. Domovy, které do ní patří, dostávají na péči peníze od státu podle počtu lůžek. Pokud v síti nejsou, musí si zřizovatel poradit s náklady sám.

Problém je, že stát tyto pobytové služby už tolik nepodporuje, a prosadit, aby dával peníze na nově vzniklá lůžka, není snadné. I proto kraj velmi zvažuje, kterým městům vyhoví a do sítě je zařadí.

„Je dobře, že další domovy vznikají. Musíme ale hlídat kapacitu dotované sítě, případně řešit, jak další lůžka zafinancujeme, což je problém,“ řekla krajská náměstkyně pro sociální péči Hana Ančincová (Piráti).

Kandidátka Nezávislých v Uherském Brodě přešla na druhou stranu, bude starostkou

Opoziční zastupitelé v Brodě se proto obávají, že s pozastavením projektu se může stát, že o dohodnutá a plánovaná dotovaná lůžka přijdou. Nové vedení města ale tvrdí, že domov pro seniory stavět chce, hledá ale i jiné řešení.

Další variantou je soukromý projekt brodského radního Petra Bilavčíka (Vstřícnost, slušnost, komunikace). Ten má vyřízené stavební povolení na stavbu multifunkčního domu pro seniory na vlastním pozemku na sídlišti Olšava na okraji Brodu. Stavět ho ale nechce. Mluví se proto o tom, že by to mohla být pro město varianta.

„Co z toho budu mít? Případně směnu pozemků ve stejné lokalitě a kvalitě a případně vložení projektu do PPP. Nebudu mít žádné pozemky na koupelkách ani jinde, ani jiné tunelování, jak si někteří představují,“ reagoval Bilavčík na spekulace na sociálních sítích, které naznačovaly směnu za lukrativnější lokalitu.

Radnice plánuje také svolání veřejného jednání, na kterém by obě varianty představila obyvatelům.

Autor: