iDNES.cz

Uherské Hradiště se rozroste o novou čtvrť, vznikne z části nemocnice

  16:54
Zastupitelé v Uherském Hradišti po několika letech příprav schválili plán proměny části areálu nemocnice. Nevyužívaný prostor ve východní části se v budoucnu stane novou městskou částí. Pro Hradiště jde o strategickou lokalitu, protože moc prostoru pro rozvoj už na svém území nemá.

Vizualizace proměny nemocničního areálu v Uherském Hradišti. | foto: MěÚ Uherské Hradiště

„Má tam být nová městská čtvrť pro téměř 3 500 obyvatel. Už to samo o sobě předurčuje území k obrovským změnám,“ řekl vedoucí městský architekt Aleš Holý.

Jde o plochu o velikosti zhruba 18 hektarů, kde stojí několik dosluhujících budov. Špitál už je nepotřebuje, postavil totiž několik nových moderních pavilonů v jiné části.

„Provozování tak rozlehlého areálu je pro nás velmi náročné. Celý program dostavby, přestavby a centralizace nemocnice od začátku počítal s opuštěním východní části areálu,“ uvedl člen představenstva Uherskohradišťské nemocnice Jan Hrdý.

Vedení města se ale musí na převedení plochy domluvit s majitelem pozemků, kterým je Zlínský kraj. Obě strany už vedou několik let jednání, která ale ke konci zatím nedospěla. K tomu, aby zdravotníci mohli východní část opustit, je potřeba zrekonstruovat budovu bývalé interny. Tam se přesune oddělení rehabilitace a následné péče.

„Jedná se o investici Zlínského kraje, aktuálně se zpracovává stavební dokumentace. Po provedení této investice bude nemocnice zcela provozně soběstačná na redukované výměře areálu. Přitom si ještě zachová více než hektar rezervní plochy v okolí původního vjezdu do nemocnice a bývalé budovy chirurgie,“ popsal Hrdý.

V nevyužívané části dnes stojí asi dvě desítky budov, stromořadí, původní vodárenská věž, bytovky nebo ubytovna. Návrh architektů počítá se zachováním památkových stromů či vodárenské věže. Ta byla postavena během první světové války a je významnou technickou památkou města.

Součástí areálu bude náměstí s parkem, bytové domy, rodinné domy, parkoviště, sportoviště, zeleň, cyklostezky nebo mateřská škola. Území bude potřebovat také přímé dopravní napojení na obchvat Uherského Hradiště, což zajistí nová cesta přes Průmyslovou ulici.

Autor:
zpět na článek