iDNES.cz

Každý den udělám tisíc kroků pro zdraví, říká nejstarší slovácký skaut

  16:36
Kamarádi, charakter, příroda a dobrodružství. Tyto skautské pilíře František Petlan podepřel ještě nezdolnou vůlí a disciplínou. Možná právě proto hýří rodák z Uherského Hradiště, kterému bylo v únoru 94 let, stále optimismem.

Nejstarší ze všech skautů na Slovácku František Petlan (září 2021). | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Když se před nedávnem konaly v Uherském Hradišti oslavy 100 let od založení skautingu, nechal se nejstarší ze všech skautů na Slovácku přivézt autem. Předtím ale nelenil. Dopoledne si jako obvykle naložil tisíc kroků, na procházku v kopcích nad městem se vydal s manželkou Annou.

„Každý den si nakrokujeme společně jednu tisícovku pro zdraví. Jsme takové skautské manželství,“ usmívají se manželé Petlanovi.

František Petlan, skautskou přezdívkou stručně Fera, nastoupil do někdejšího Junáka v jedenácti letech. Psal se rok 1938 a do vypuknutí druhé světové války chyběl necelý rok. „Inspiroval mě tehdy bratranec a taky kamarádi,“ vzpomíná.

Budoucího učitele tělocviku a matematiky fascinovala touha zdokonalovat se, což je jeden z typických rysů správného skauta. Nacisté sice zpočátku skauting v Protektorátu Čechy a Morava tolerovali, ale v roce 1940 nastal obrat a Petlan zažil první ze tří celostátních zákazů.

Zatímco o první rozpuštění skautské organizace se postarali Němci, v roce 1950 a 1970 se o totéž postarali komunisté. „Nevzpomínám na to rád, byla to zlá doba,“ říká.

Na lepší časy se blýsklo jen krátce po skončení války. Bylo to v roce 1946, kdy převzal vedení hradišťského střediska a vzápětí i funkci okrskového vůdce. Díky jeho kontaktům vzniklo dlouholeté spojení se skauty ze švýcarského Winterthuru, literaturu začali pravidelně posílat i podporovatelé skautského hnutí z USA.

O budoucnost skautů je postaráno na sto let

O budoucnost skautingu v Uherském Hradišti je podle Petlana i vedoucího tamního kmene Old Scout Jaroslava Hrabce postaráno možná na dalších sto let. Slovácký oddíl má skoro 250 aktivních členů a dětské zájemce musí odmítat.

„Zájem je velký, ale začínáme se stále víc potýkat s nedostatkem vedoucích. Jakmile mladí členové dorostou do plnoletosti, odcházejí na vysoké školy a kvůli větším možnostem v univerzitních městech tam nakonec i zůstávají,“ vysvětluje Hrabec.

Ten do skautu vstoupil v květnu 1968 z touhy prožít na vlastní kůži příběhy z knih Jaroslava Foglara a Mladého hlasatele, prvorepublikového časopisu pro mládež.

Celoživotní inspirací mu byl právě František Petlan. „Fery stál u všech obnov uherskohradišťského skautu. Nechyběl ani po pádu komunismu v roce 1989, kdy se stal předsedou okresní rady. Bez něj by naše historie nebyla tak bohatá a úplná,“ shrnul Hrabec.

Mimochodem, Petlan se zasloužil také o vznik loutkového divadla v Kroměříži, pro které rovněž tvořil. Zajímavostí je, že dvě z jeho loutek jsou vystaveny v muzeu loutkářství v čínské Šanghaji.

Autor:
zpět na článek