Kouzla a iluze na pár dnů ovládnou Uherské Hradiště, začíná Magic Fest

  14:06
Kouzelnickou přehlídku Magic Fest pořádá o tomto víkendu kouzelník Jiří Hadaš v Uherském Hradišti. Její součástí bude i mistrovství Česka v moderní magii. Akce se koná od pátku do neděle a mezi soutěžícími budou i evropské hvězdy.

Kouzelník Jiří Hadaš. | foto: archiv Jiří Hadaš

„Nejmladším účastníkem je desetiletá Terezka ze Vsetína, která předvede kouzlení s kartami u stolu. Bude ve stejné kategorii jako dospělí, protože junioři v tomto nesoutěží,“ líčí Hadaš.

Moderní magie je podle něj nesmírně populární. „Atraktivní jsou hlavně vizuální iluze, které Češi znají díky Davidu Copperfieldovi,“ popsal. Málokdo přitom ví, že vzorem pro něj byl český kouzelník Karel Absolon.

„S manželkou vytvořili v 60. a 70. letech představení o pirátovi a čarodějnici. Copperfield je viděl v Las Vegas a velmi je ocenil. Sám pak líčil, že jej to motivovalo při vymýšlení nových iluzí,“ uvedl Hadaš. „Spolupracoval také s Luborem Fiedlerem, což byla česká legenda, která pro Copperfielda vymýšlela kouzla,“ doplnil.

Hadaš je nejen pořadatelem Magic Festu, ale také profesionálním kouzelníkem a iluzionistou. V oboru působí přes dvacet let a všímá si, jak se mění. „Jak jdou technologie dopředu, reagují na to i kouzelníci. Pořád se objevuje něco nového,“ poznamenal. „Například Ondřej Pšenička vymyslel speciální kouzelnické karty, s nimiž vystupuje,“ zmínil.

Triky s kartami u stolu jsou zaručený divácký tahák, stejně jako standup vystoupení. „Mně se osvědčila kouzla s Rubikovou kostkou nebo s obrázky umělců z celého světa,“ říká Hadaš, jenž dělá i mentální magii s předpověďmi. Předvede ji v rámci sobotního galavečera. „Se zavázanýma očima poznávám barvu balónku, který praskne, a dopředu říkám, který to bude,“ přibližuje.

Součástí přehlídky budou i veřejná vystoupení. V pátek od 15 hodin jsou kouzla k vidění na Masarykově náměstí a v neděli od 15.30 začíná v Klubu kultury akce Kouzelná neděle. Určená je nejen pro děti. „Děti jsou specifické publikum. Nepotřebují žádné zázraky, na kouzla totiž věří,“ usmívá se Hadaš, který jezdí po celé zemi s programem pro malé publikum. A má úspěchy.

„Dětem se moc líbí drobnosti jako zmizení mince, objevení šátku, přestřihnutí a pak svázání provázku, vyčarování holubičky nebo králíka,“ zmínil. „Když občas vymýšlím náročnější kouzlo, stane se, že nezafunguje tak dobře jako ta základní. Za dlouhá léta praxe už to mám vyzkoušené,“ dodal.

Uherské Hradiště si pro konání festivalu nevybral náhodou, z města pochází a sám o sobě říká, že je hrdým patriotem.

Autor: