Úzkou pěšinu z uherskohradišťských Sadů do Mařatic nahradila cyklostezka

  16:22
Dosud tudy vedla úzká pěšina. Za špatného počasí byla obtížně schůdná, chybělo tu osvětlení a chodci s cyklisty si stěžovali, že se vzájemně těžko vyhýbají. Tyto starosti už lidé pohybující se mezi Mařaticemi a Sady v Uherském Hradišti řešit nemusejí.

ilustrační snímek | foto: František Dvořák, iDNES.cz

Dvě místní části nově spojuje stezka pro chodce a cyklisty vybudovaná z betonové dlažby.

„Cyklostezka vytvoří bezpečnou trasu pro cyklisty při dojíždění do zaměstnání,“ nastínil mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma. „Může sloužit také dětem z místní části Sady pro bezpečnou cestu do spádové základní školy v Mařaticích a bude rovněž bezpečnou cestou pro obyvatele.“

Nový úsek zároveň odklání chodce a cyklisty z frekventovaných městských komunikací.

Město dokončilo první etapu ze dvou plánovaných. Práce, kterým v předchozích letech předcházelo zdlouhavé jednání s majiteli pozemků, trvaly zhruba pět měsíců a vyšly na 6 milionů korun.

Nezahrnovaly jen samotnou výstavbu stezky, ale také instalaci nového veřejného osvětlení, odvodnění povrchových vod i další terénní úpravy.

Zlín chce víc cyklostezek i napojení na další města. Řeší však komplikace

Hotová je část mezi ulicí Pod Lipkami v Sadech, kde se napojuje směrem na Mařatice stejně jako původní pěšina. Cyklostezka končí u kříže, kde vzniklo malé odpočívadlo s lavičkou a odpadkovým košem. Dále pokračuje opět jen polní cestička, ale to by se mělo v budoucnu změnit.

„Na právě dokončený úsek chceme samozřejmě v budoucnu navázat dalším, ukončeným v Mařaticích na ulici Konečné,“ přiblížil starosta Stanislav Blaha. „Pokud získáme dotaci, mohli bychom pokračovat v příštím roce.“

Město výhledově plánuje i další úseky, například stezku na Rovninu s pokračováním do Javorovce a Mistřic, spojení železniční zastávky Vésky se železniční stanicí Kunovice a další.

13. září 2021