Zájemci mohou volit na internetu, přes mobilní telefony v systému Munipolis nebo v kancelářích místních částí.
„Zájem Zlíňanů o další vylepšování lokalit, ve kterých žijí, je potěšitelný. Stejně jako loni budou moci hlasovat nejen obyvatelé starší patnácti let, ale i lidé, kteří ve městě žijí a trvalé bydliště mají jinde,“ uvedla náměstkyně primátora Jana Bazelová.
První kategorií projektů jsou velké, které mohou mít maximální hodnotu dva miliony korun a celkově na ně magistrát vyčlenil čtyři miliony korun.
Zlín se po letech dočká unikátního skateparku, pomohlo veřejné hlasování |
Letos je mezi nimi například nápad na proměnu prostoru před poliklinikou v parku Milady Horákové. „Na velmi frekventované místo navrhujeme doplnit lavičky, hravé prvky pro děti, voňavé květinové a travinové záhony, vodní prvek a umělecké dílo s odkazem na Miladu Horákovou,“ shrnula navrhovatelka Ivana Chodúrová.
Vrací se i myšlenka na zkulturnění okolí Malé scény včetně jeho doplnění o umělecké dílo a rozšíření prostoru před budovou. U obytného domu Drofa na Zálešné I může vzniknout odpočinkové místo zejména pro seniory se dvěma hracími stolky se čtyřmi sedátky.
Sloup s barometrem i slunečními hodinami
Tradičně jsou součástí i opravy a výstavby chodníků. Tentokrát jde o renovaci spojovacího chodníku na ulici Lesní čtvrť III pod gymnáziem, v ulicích Příkrá, Padělky VII či Slínová u mateřské školy, vybudování chodníku v ulici Na Drahách mezi Mladcovou a Mokrou nebo na Kútech ve slepé ulici směrem ke školce a lékařskému středisku.
Revitalizace a doplnění moderních prvků se mohou dočkat dětská hřiště na Severní Vršavě, na pomezí Lesní čtvrti I a v ulici Prostřední.
Obyvatelé také navrhují modernizaci hned dvou zastávek MHD na Jižních Svazích ve směru do centra města: Slunečná a Křiby. Na obou by mohla rovněž přibýt graffiti výzdoba podobná zastávce Česká.
Víc květin, zvonkohru a lepší zastávku. Občané řeknou, jak město utratí miliony |
Originálním nápadem je meteorologický sloup na náměstí Práce s teploměrem, barometrem, korouhvičkou, slunečními hodinami a dalšími doplňky. „Jsme město zeleně a všichni naši občané by měli mít možnost znát souvislosti základních meteorologických ukazatelů na vývoji počasí,“ vysvětlil iniciátor Petr Šaur.
Spolek Letná žije! pak chce v této místní části postavit komunitní altán, který by stál na okraji lesa nad hřištěm Pod Rozhlednou. „Poskytne krytý prostor pro setkávání místní komunity za každého počasí. Projekt klade důraz na respekt k okolní krajině a podporuje sousedské vazby,“ řekla tamější obyvatelka Iveta Pernická.
Lidé chtějí naučnou stezku i pítko
Druhou částí participativního rozpočtu jsou malé projekty za maximálně 750 tisíc korun, dohromady na ně poputují tři miliony.
Několik z nich se týká opět části Letná: obnova hřiště v ulici Lipová, umístění odtokových svodnic v lese v oblasti Stezky zdraví, oprava dětského hřiště v ulici Pod Rozhlednou či interaktivní naučná stezka o životě lesa vedoucí po Tlusté hoře.
Dále nechybí plachtové zastínění dětského hřiště v parku Komenského, oprava chodníku před 42. budovou v baťovském areálu, přístřešek na zastávce MHD Kúty směrem do města i cvičící a odpočinková zóna mezi Padělky V a VI. Jižních Svahů se týká nové pítko u discgolfového areálu v Centrálním parku, revitalizace psího výběhu za zastávkou Slunečná či vyhlídka s houpačkou u psí louky na Podlesí V.
Okolo cyklostezky v místní části Podhoří by mohly být vysázeny cibuloviny a u podchodu blízko vstupu do továrního areálu mají vyrůst umělecko-sportovní prvky vhodné pro skateboarding a zároveň sloužící jako lavičky. Na Vršavě pak může fungovat pohybové a relaxační centrum v přírodě.
Lidé ve městech v regionu vybírají investiceVítězem letošního ročníku participativního rozpočtu ve Vsetíně je projekt mlžných bran na náměstí Svobody. Brány z nerezové oceli s vodními tryskami osvěží lidi v horkých letních dnech v centru města, vzniknout mají příští nebo přespříští rok. Zastupitelé na něj vyčlenili jeden milion korun. Na druhém místě v hlasování skončilo vybudování hřiště na plážový volejbal v areálu koupaliště, třetí bylo hřiště pro psy na Trávníkách. Vsetín zároveň na podzim vybudoval dětské hřiště s balančními prvky lezecké a překážkové dráhy v přírodě, které bude stát ve Štěpánské ulici na Trávníkách. Projekt zvítězil v hlasování obyvatel za loňský rok. Vítězem čtvrtého ročníku participativního rozpočtu ve Valašském Meziříčí je rekonstrukce dětského hřiště v místní části Hrachovec. Dojde na ni nejpozději v roce 2026. Realizace se dočká i zbývajících pět projektů: grilpoint s výhledem na město, sedátka pro krátkodobý odpočinek v centru města, stezka, po které lidé chodí bez bot, hra dostupná přes bezplatnou aplikaci, která provede účastníky zajímavými místy města, a výsadba jedlých kaštanů v parku u mateřské školy Kraiczova. Město na tyto investice vyčlenilo dva miliony korun. Loni k úspěšným projektům patřilo například rozšíření areálu pumptrackové dráhy nebo zatraktivnění areálu fotbalového hřiště v Hrachovci. Osvětlení stezky pro chodce a cyklisty směrem do Zlína a modernizaci hřiště před Základní školou T. G. Masaryka vybrali obyvatelé Otrokovic v letošním participativním rozpočtu. Město na něj vyčlenilo dva miliony korun. V Kroměříži naopak teprve hlasují, o peníze se uchází šest investic, pro něž jsou připraveny dva miliony korun. Mezi podané návrhy patří vybudování workoutového hřiště ve Štítného ulici, dvou zastřešených pergol na hřišti v místní části Trávník, venkovního workoutového hřiště pro sídliště Oskol, přístřešku na dětském hřišti u domova pro seniory ve Vážanech, veřejných zdrojů pitné vody a lavičky katolického duchovního Kryštofa Aloise Lautnera. Hlasovat jde do konce listopadu na webu města. |