Lidé třídí odpad stále lépe, klíčová je pro ně vzdálenost popelnic

  14:20
Města a obce si vylepšují statistiky třídění odpadu i díky velkokapacitním kontejnerům či nádobám na více druhů surovin. Nejlepší mezi městy ve Zlínském kraji je Uherské Hradiště, jaký je jeho recept?
V Uherském Hradišti v těchto dnech rozmístili zelené popelnice na použitý tuk z...

V Uherském Hradišti jsou u popelnic na tříděný odpad od loňského roku i nádoby na použitý tuk z domácností. | foto: Město Uherské Hradiště

Zní to jednoduše. Dobře pečovat o kontejnerová stání, přidávat víc popelnic na nejrůznější odpady a o problematice třídění hodně mluvit s dětmi.

Díky tomu patří Uherské Hradiště na špici v množství vytříděného odpadu. Při nedávném vyhlašování soutěže O keramickou popelnici, bylo Hradiště nejlepší mezi většími městy ve Zlínském kraji.

„Já za to občanům velmi děkuji, protože to je především jejich zásluha a také dobrá vizitka,“ konstatoval starosta města Stanislav Blaha.

Slováckou metropoli dávají za příklad – lidé tu umí třídit dlouhodobě. Podle vedení radnice je to tím, že se město snaží třídění občanům co nejvíce ulehčit.

„Proto jsme zavedli sběr plechovek společně s plasty, provádíme pytlový svoz plastu od všech rodinných domů, pravidelně přistavujeme velkoobjemové kontejnery do jednotlivých místních částí,“ vypočítal místostarosta Čestmír Bouda.

Městu pomáhá i řada osvětových kampaní pro děti školního věku.

Dobrou zprávou je, že k Hradišti se přidávají i další města a obce a Zlínský kraj se v třídění odpadu rok od roku zlepšuje. Za loňský rok tu každý člověk odevzdal do barevných popelnic v průměru okolo 50 kilogramů papíru, plastu, skla či nápojových kartonů.

„V průběhu pěti let se zvýšila výtěžnost papíru, plastů, skla a nápojového kartonu ve Zlínském kraji téměř o 12 kilogramů na obyvatele a rok,“ upozorňuje Lucie Müllerová ze společnosti EKO-KOM, která se zabývá systémem sběru a recyklace obalových odpadů.

V žebříčku krajů v třídění odpadů se tak Zlínský kraj posouvá postupně nahoru. Momentálně je však stále o 1,5 kilogramu na člověka pod průměrem a mezi kraji mu patří desáté místo.

„Pokud však porovnáváme výtěžnost včetně kovů, dostává se na šestou příčku,“ vyzdvihla Müllerová. „S více než 72 kilogramy na obyvatele za loňský rok o více než 7 kilogramů převyšuje celostátní průměr.“

Mezi nejlepší města patří i Rožnov pod Radhoštěm, Uherský Brod nebo Luhačovice.

Příčin, proč jsou lidé disciplinovanější, je více. Především platí, že lidé nechtějí s odpadem chodit daleko. Ve Zlínském kraji je dnes 18 tisíc nádob na tříděný odpad a člověk k nim v průměru musí z domu ujít 91 metrů.

Roli hraje i systém svozu. Pomáhá například identifikace nádob pomocí čipů či čárových kódů.

„To vede k zpřesnění evidence o množství svezených nádob a původcích odpadu,“ poukázala Müllerová. „Tento přístup zvolil Zlín, ale i další obce a města v kraji.“

Třiďte lépe, jinak hrozí zdražení, varuje radnice

Valašskému Meziříčí nebo Uherskému Brodu se zase osvědčily velkokapacitní polopodzemní kontejnery. Trendem jsou i takzvané vícekomoditní kontejnery – tedy nádoby, kam lidé mohou dávat více druhů odpadu naráz.

Například ve Vsetíně mohou od loňska obyvatelé odkládat do žlutých popelnic plasty i kovy společně. Město zároveň zvýšilo frekvenci svozu.

„Vyšli jsme vstříc žádostem občanů o častější svozy, protože kontejnery na plast byly často přeplněné a v některých dnech se do nich obtížně přidával odpad,“ zmínil místostarosta Vsetína Pavel Bartoň.

Přes zlepšující se čísla má kraj v třídění stále rezervy. Podle statistik je stále pod průměrem v třídění plastu a směsného skla.

A například valašskomeziříčská radnice letos vybídla občany, aby byli při nakládání s odpady ještě zodpovědnější. Za poslední rok totiž ve městě vzrostl podíl směsného odpadu.

„Do budoucna je proto nutné otočit vývoj v odpadovém hospodářství. V opačném případě se budou nadále zvyšovat nároky na městský rozpočet, což může vést ke zvýšení poplatku za odpad,“ varoval Michal Lysák, jenž za odpadové hospodářství na valašskomeziříčské radnici zodpovídá.