Toulavé kočky některá města neřeší, účinným opatřením je jen kastrace

  13:28
Až tři stovky koček a koťat skončí každoročně v péči zlínského sdružení Dobré ruce. Jde o zvířata z různých měst a obcí ve Zlínském kraji. Zraněných, nemocných či týraných koček, které potřebují pomoc, přibývá.

„Tendence je rostoucí. I s ohledem na sociální sítě a na to, že se dostáváme do povědomí lidí,“ říká předsedkyně sdružení Eva Janišková.

Ta řídí síť dobrovolníků, kteří se o kočky v různých částech Zlínského kraje starají. Podle nich jde o přehlížený problém. „Podle našich zkušeností je realita jiná, než jak ji vidí vedení měst a obcí,“ upozornila Janišková.

Lidé prý často nálezy toulavých koček nehlásí. „Buď se jim nechce, potřebují věc řešit urgentně, nebo nemají povědomí, že by to hlásit měli,“ tvrdí.

Radnice většiny měst, které MF DNES oslovila, přitom větší počet přemnožených toulavých koček neregistrují.

„Víme, že se toulavé kočky ve městě vyskytují, ale případů, kdy bychom je odchytávali, není mnoho. Lidé je příliš nehlásí. Samozřejmě, pokud se objeví kočka, která někde uvázla nebo je zraněná či nemocná, to je případ, kdy nám lidé mohou zavolat,“ informoval zástupce ředitele zlínských strážníků Pavel Janík.

Například v Uherském Hradišti loni odchytili a vykastrovali 118 koček, převážně z okrajových částí. „Toulavé kočky se ve městě vyskytují, nejedná se však o alarmující stav,“ řekl mluvčí radnice Jan Pášma.

Město spolupracuje s kočičím depozitem Flíček v Nedakonicích, který částečně finančně podporuje. Odchycené kočky ale v útulku nekončí a po kastraci jsou vypuštěny zpět do ulic.

Zlín na kastraci přispívá

Problém s kočkami neregistrují ani v Otrokovicích. „Hlavně si ho nepřipouštíme. Kočky bereme jako součást města, pomáhají nám v boji proti hlodavcům,“ upozornila například mluvčí otrokovické radnice Romana Pastuszková.

Město kočky skoro neodchytává, jen občas zajistí péči o zvířata, která přišla o majitele, malá koťata nebo zraněné kočky.

„Vysvětlujeme lidem, že pokud nechtějí mít ve svém okolí přemnožené kočky, nesmí je krmit,“ zmínila Pastuszková.

S tím ale ochránci koček nesouhlasí. Nekrmení prý problém neřeší. „Toulavá kočka ve špatném výživovém stavu zabřezne tak jako tak. Někdy v zájmu zachování rodu i častěji. Rodí slabá, nemocná koťata, která umírají, a zabřezne znovu,“ líčí Janišková, podle níž je jediným a důsledným řešením tohoto problému kastrace.

Kastrační programy využívá většina měst. Ve Zlíně takto občanům město přispívá už dvacátým rokem – za tu dobu poskytlo dary na kastraci už pěti a půl tisíců koček a kocourů. Jen za loňský rok takto Zlín rozdělí přes sto tisíc korun mezi 266 žadatelů. Loni podobný program spustili například ve Valašském Meziříčí, využívají jej i Otrokovice či Kroměříž.

Tam by chtěli v dohledné době vybudovat i městský útulek pro kočky. „V Kroměříži funguje soukromý útulek pro kočky a město jej finančně podporuje částkou 200 tisíc korun ročně. Je však dlouhodobě přeplněný, a proto se snažíme na situaci reagovat,“ řekla místostarostka Daniela Hebnarová. Stavět by se mohlo příští rok.