Na místě po bývalém torzu na zlínském sídlišti bude dočasné parkoviště

  14:10
Na části plochy po zbouraném torzu obchodního domu na největším zlínském sídlišti Jižní Svahy, kde je v současné době skládka stavební suti, vznikne příští rok parkoviště. Bude tady však umístěno jen dočasně, město totiž chystá architektonickou studii, která má říct, jak celý prostor využít.
Demolice torza nedostavěného obchodního domu na Jižních Svazích je u konce....

Část prostoru po zbouraném torzu obchodního domu na sídlišti Jižní Svahy ve Zlíně má začít sloužit jako dočasné parkoviště. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

„Na místě také bude potřeba vybudovat přechod pro chodce ze druhé strany ulice, který zde chybí,“ řekl radní pro dopravu Michal Čížek na veřejném setkání s obyvateli Jižních Svahů.

Někteří z nich si stěžovali na současnou situaci, kdy jsou na místě hromady suti a recyklátu, jenž zbyl po demolici torza.

„Když fouká vítr, nedá se tady dýchat. Auta tam navážejí materiál od rána do večera. Bylo nám slíbeno, že to bude pryč do konce minulého roku, ale pořád se nic neděje,“ uvedl Oldřich Otáhal, který bydlí na ulici Okružní.

Čížek slíbil, že do konce roku bude skládka zlikvidovaná. „Dříve to nešlo, město tento recyklát využívalo například při stavebních pracích po celém Zlíně,“ zmínil.

Na části plochy po torzu je momentálně discgolfové hřiště, radnice zde také vybuduje psí hřiště a komunitní zahrádku.

Mluvilo se i o chystaném kruhovém objezdu na Kocandě, na který chce mít město příští rok stavební povolení. V dalších letech má pak tato stavba přinést propojení pro řidiče z Podlesí.

V Centrálním parku vznikne přírodní biotop

Další novinkou pro obyvatele Jižních Svahů, kterých na sídlišti žije více než 20 tisíc, tedy asi čtvrtina populace celého města, bude přírodní biotop s rozlohou tisíc metrů čtverečních. Vznikne v Centrálním parku a stavět by se měl příští rok.

Chystá se také rekonstrukce střechy budovy knihovny. „Bude třeba ji dočasně uzavřít a přestěhovat na Podlesí,“ informovala radní Kateřina Francová.

Připravené jsou opravy chodníků v lokalitě U Trojáku a příští rok má přijít na řadu proměna zastávky MHD Česká, pro niž hlasovali lidé v projektu Tvoříme Zlín.

Naopak obyvatelé ulice Moravská a Slezská si na proměnu svého okolí počkají. Město dokončuje práce v České ulici.

„To byla první etapa a necháme tamější lidi rok oddechnout,“ sdělil Čížek s tím, že opravy zmíněných dvou ulic mohou přijít na řadu až v roce 2021. Stoprocentně jisté to ale není.

Jasné zatím není ani to, kdy dojde na opravu chodníku z Čepkova na Slunečnou či podchodu v Družstevní ulici.

Autor: