Zlín zasáhlo slabé tornádo, potvrdili meteorologové. Urazilo kilometr

  10:32,  aktualizováno  14:46
Odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu potvrdili, že Zlín ve čtvrtek zasáhlo slabé tornádo. Podle předběžných odhadů urazilo asi 1 200 metrů. Tornádo se vytvořilo během prudké přeháňky v místní části Malenovice. Poničilo billboard u cesty, větší škody zatím hlášené nejsou.

Záběr bouřky ve Zlíně-Malenovicích, v níž se pravděpodobně vytvořilo slabé tornádo (15. září 2022). | foto: Pavel Hrbáč

„Vyskytlo se kolem půl čtvrté odpoledne,“ uvedli meteorologové na Twitteru. Svědky, kteří jev nebo vzniklé škody pozorovali, požádali o sdílení pořízených záznamů. „Tyto materiály usnadní klasifikaci a výzkum,“ vzkázali.

Už nyní dohledali na sociálních sítích záznamy, na nichž je vidět trychtýř z mraků či rotující trosky. „To je obvyklá cesta, jak se o podobných jevech dozvídáme, od amatérských lovců bouřek,“ vysvětlil meteorolog Petr Münster. „Bylo to součástí linie konvektivních srážek,“ dodal.

Tornádo nemusí mít sílu ničit území. Některá jsou velmi slabá. „Lidé si hned představí, co tornádo napáchalo na jižní Moravě, ale ve slabých tornádech může být vítr o rychlosti třeba jen 20 kilometrů v hodině, v silnější bouřce je to mnohem víc,“ dodal Münster.

Silný déšť, který ve čtvrtek zasáhl většinu území Zlínského kraje, zaměstnal hasiče, kteří odstraňovali popadané stromy, čerpali vodu ze sklepů a čistili kanálové vpusti a propustky, hlavně na Vsetínsku.

„Ve Zlíně-Malenovicích jsme vyjížděli pouze k větrem poškozenému reklamnímu billboardu. Žádný další zásah jsme ve Zlíně neměli,“ řekla mluvčí hasičů Lucie Javoříková.

Meteorologové předpokládají, že šlo o nejslabší tornádo o síle F0. Síla tornáda se určuje pomocí Fujitovy stupnice od nejslabšího F0 až po nejsilnější F5. Tornádo, které loni v červnu postihlo Břeclavsko a Hodonínsko a vyžádalo si šest životů, v některých obcích dosáhlo až čtvrtého stupně.

Autor: