Baťovu vilu zdobí obří koláž, tvoří ji stovky fotografií „krále obuvi“

  10:12
Nadace Tomáše Bati poprvé ukazuje veřejnosti v Baťově vile koláž fotografií tohoto nejslavnějšího českého podnikatele. Je složená z téměř 400 fotografií, které zachycují Tomáše Baťu při práci, s rodinou, se spolupracovníky, před továrnou, u letadla, v obchodě ve Zlíně a na mnoha dalších místech. Vytvořil ji mladý slovenský výtvarník Jozef Stančík.

Koláž Tomáše Bati, kterou vytvořil slovenský výtvarník Jozef Stančík, představuje v Baťově vile ředitel Nadace Tomáše Bati Pavel Velev. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Koláž je k vidění v rámci Týdne Baťa, který trvá do pátku.

„Řekl bych, že je to můj idol a velká inspirace. Dlouhé roky nazpět jsem se dostal ke knihám o Tomáši Baťovi a dokumentům. Bylo mi velice sympatické, jak přemýšlel, jak se staral o lidi kolem sebe, jak propagoval budování těla i mysli. Jeho filozofie je mi blízká. Nejsem úplně typický umělec, nejsem bohém, naopak dbám na disciplínu, sportuji, hodně čtu,“ prozradil Stančík.

Se svými nepřehlédnutelnými velkoformátovými barevnými kresbami se prosadil nejen na Slovensku, ale i za hranicemi. V portfoliu má často portréty osobností ze showbyznysu, jako je Marilyn Monroe, Jim Morrison či Mick Jagger.

„Baťa se tomu vymyká, to je pravda. Ale pro lidi to může být ten nejlepší možný příklad, stejně jako pro mě,“ vysvětlil s tím, že chystá sérii obrazů k československým dějinám s portréty například Milana Rastislava Štefánika a Tomáše Garrigua Masaryka.

Na obraz formátu 2,8 x 1,8 metru použil stovky fotografií, které vybíral spolu s Nadací Tomáše Bati. Ty graficky upravili tak, aby barva působila dobově. Pomocí fotek pak autor dotvořil pozadí namalované tváře Tomáše Bati.

„Stejně jako se při šití bota skládá z různých vrstev, tak jsem tvořil i tento obraz. Ale pořád to bylo stejné jako u jiných obrazů. Je to intuitivní práce, improvizace, dopředu o tom moc nepřemýšlím,“ upřesnil Stančík.

Obraz mohou lidé v Baťově vile vidět ve čtvrtek a v pátek. Pak bude součástí jiné výstavy a do vily se vrátí natrvalo od října, kde bude umístěný v salonku Huga Vavrečky.

Autor: