iDNES.cz

Za volání výmyslů na linku 158 dostala žena pokutu 200 tisíc, dělá to dál

  15:58
Policisté se v posledních měsících potýkají se ženou ze Zlínska, která zatěžuje provoz jejich tísňové linky extrémně vysokým počtem smyšlených oznámení. Jen za loňský rok jich bylo téměř šest tisíc. Ženu dokázala významně zkrotit teprve vysoká pokuta.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Policisté ve Zlínském kraji běžně za měsíc řeší zhruba šest případů, kdy lidé zneužijí tísňovou linku a telefonují různá smyšlená oznámení, která se nezakládají na pravdě.

Za tyto přestupky může Český telekomunikační úřad volajícím uložit ve správním řízení až desetitisícové pokuty.

Rekordmankou v počtu volání na linku 158 je žena ze Zlínska, která volá opakovaně už několik měsíců oznámení, která se nezakládají na pravdě.

„Oznamuje napadení, vloupání do domu nebo příjezd členů vlády do domu. Policistům na operačním středisku nabízí ubytování, stravu i jiné služby. Občas někomu nabídne sňatek,“ uvedla krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Na svědomí měla každý desátý hovor na linku 158

Jen v roce 2017 uskutečnila žena z různých telefonních čísel 5912 volání na linku 158, což je více než desetina všech hovorů, které policisté operačního střediska na lince tísňového volání za celý rok vyřídili.

Linka 158 není policejní ústřednou, zdůrazňuje její šéf

Nepoučitelná telefonistka ve své zálibě pokračovala i v letošním roce. Jenom v lednu měla na svědomí přes 1200 volání.

Policisté ji loni desetkrát za přestupek oznámili telekomunikačnímu úřadu, který už jí za zlomyslné volání uložil pokutu ve výši 200 tisíc korun.

„Počty jejích volání se od uložení takto vysoké sankce významně snížily. Nyní žena volá na tísňovou linku zhruba jednou až dvakrát měsíčně,“ poznamenala Javorková.

Policisté se podle ní zamýšleli i nad tím, jestli v chování ženy není možné najít znaky trestného činu, nakonec to tak ale nevyhodnotili.

I v souvislosti se zneužíváním tísňové linky přitom lidem hrozí vězení, například za trestný čin šíření poplašné zprávy, čímž jsou například různá falešná oznámení o uložení bomby.

Autor:
zpět na článek