iDNES.cz

Výstava přibližuje kouzlo terárií, dovolené je mazlení s krajtou či agamou

  17:20
Hadi, želvy, pavouci a mnoho dalších druhů zvířat našlo dočasné zázemí v luhačovické Galerii Elektra. Chovatel Martin Rokos je ukazuje lidem v rámci velké letní terarijní výstavy. Pro návštěvníky má jedno velké lákadlo.

Chovatel Martin Rokos výstavu udělal tak, že většinu zvířat si lidé mohou vzít do rukou. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

„Výstavu jsme přizpůsobili tak, aby si většinu druhů zvířat mohli vzít lidé do rukou, sáhnout si na ně, vyzkoušet, jak se chovají,“ popisuje Rokos.

Návštěvníci si tak mohou zkusit nosit agamu na rameni, gekončíka na hřbetu ruky nebo jaké to je, když jim po dlani leze velká mnohonožka.

„Smyslem je přiblížit lidem teraristiku. Ukazujeme jim, co kde žije a jak lze tyto živočichy chovat,“ říká Rokos.

Sám se teraristice věnuje už zhruba třicet let. Začínal v době, kdy dostat se k cizokrajným plazům či hmyzu bylo takřka nemožné. Dnes má za sebou řadu cest po světě, odkud si živočichy vozí, prodává je, vyrábí terária, věnuje se i přednáškám a osvětě.

„Samotný prodej zvířat už není tak lukrativní, trh začíná být nasycen. Překvapivě hodně lidí má dnes doma hada, chameleona nebo třeba nějakého pavouka,“ tvrdí.

Není to žádná věda

Chov většiny těchto tvorů je podle něj velmi snadný. Nevyžadují speciální zacházení a není obtížné jim sehnat správné krmení.

Výstavu doplňují cedule, které tyto informace obsahují – je na nich psáno, která zvířata například potřebují noční svícení, která ráda jedí ovoce nebo potřebují mít písčitý povrch v teráriu.

Luhačovická výstava ukazuje přes 70 druhů živočichů. Kvůli bezpečnosti tu nejsou žádné jedovaté druhy, ale zajímavostí nabízí expozice celou řadu.

„Méně běžní jsou například scinkové. Plazi, kteří mají rádi sucho. Na pohled mohou vypadat nebezpečně, ale jsou velmi klidní, na člověka si krásně zvyknou a doslova vám žerou z ruky,“ přibližuje Rokos.

I chovatelům začátečníkům klidně doporučuje některého z hadů jako užovka červená či krajta královská. Oblíbené jsou velké agamy, chameleoni či leguáni.

„Ti už jsou trošku náročnější na péči, potřebují dostatek tepla a světla. Je nutné mít i větší terárium, na což každý nemá prostor. Když se ale dobře udělá, může to být nádherná dekorace bytu,“ podotýká Rokos.

Švábi syčí při dotyku

Lidé mohou v Luhačovicích obdivovat i pavouky nebo různé druhy hmyzu. A to jak preparované kousky z nejrůznějších koutů světa, jako jsou třeba velké cikády z Malajsie, tak i živé druhy.

Nevšední podívanou jsou například nejrůznější druhy strašilek – tvorečků bizarních tvarů, kteří připomínají zmenšeninu rostliny či stromu.

„Předvádí úžasné mimikry, lidem někdy dělá problém je v akváriu vůbec najít. Mimochodem jsou také velmi oblíbené pro chov, živí se listy, což je velmi praktické,“ připomněl chovatel.

Pozornost poutají také například až deset centimetrů velcí švábi syčiví. „Když se jich dotknete, skutečně zasyčí. Občas si tak před návštěvníky děláme legraci, že je máme vycvičené,“ usmívá se Rokos.

Výstava v Galerii Elektra je otevřená denně od 9 do 18 hodin, potrvá do 6. září.

zpět na článek