Růžová synagoga v Uherském Hradišti změní barvu, vrátí se k šedomodré

  16:52
Bývalou synagogu v Uherském Hradišti, která je sídlem Knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana, čeká zásadní změna. Kulturní památka změní do konce října fasádu, okna a hlavně barvu. Jednu z nepřehlédnutelných dominant města zdobí od počátku 21. století růžová fasáda.

Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti (duben 2022) | foto: Jan Salač MAFRAMAFRA

Návrat k šedomodré tak řada obyvatel považuje za připomínku „starých časů“. Ve městě, které nehýří barvami, růžová knihovna vynikala.

S dotazy, jestli to radnice se změnou myslí vážně, se lidé obraceli i na ředitele knihovny Radovana Jančáře. „Ptají se na chystané změny, růžová barva s bílými ozdobnými prvky jim přirostla k srdci a změnu si nepřejí,“ říká Jančář, jenž na změnu plánu nemá vliv.

„I když mám na věc jiný názor, chystanou změnu respektuji a jsem rád, že nutná rekonstrukce začne. Na několika místech je fasáda v žalostném stavu a opravit se měla už dávno,“ poznamenal.

Podle města se ze strany veřejnosti neobjevily žádné výhrady. „Změna barev se uskuteční na základě odborného doporučení Národního památkového ústavu (NPÚ), který k projektu zpracovával stratigrafický průzkum,“ upozornil mluvčí radnice Jan Pášma.

Mimochodem, místní výtvarník Vladislav Vaculka zobrazil synagogu na svém obrazu z roku 1949 právě v současných barvách. Kromě toho z dobových snímků není podle Jančáře zřejmé, kolik barev se na synagoze z roku 1875 postupně objevilo.

„Dochované fotografie jsou jen černobílé, takže barvu nelze rozeznat,“ popsal.

Ať už je pravda jakákoli, zcela původní synagoga měla okrovou barvu. To ale bylo ještě před přístavbami dnes velmi členité budovy. Také kroměřížská pobočka NPÚ potvrdila, že původní barvou synagogy byla modrošedá.

„Zajímavostí je, že chybí hodnověrné informace, které by vysvětlily změnu na růžovou barvu,“ poznamenal památkář Jan Obšivač. Podle něj se jedná o návrat k původní barevnosti, která nepoznamená význam budovy. „Knihovna je výraznou stavbou, která na sebe dokáže vždy upozornit. Modrošedá jí bude slušet,“ tvrdí.

Zatím není jasné, jak výrazně práce za 5,2 milionu korun omezí chod knihovny. Součástí obnovy bude i předláždění části přístupového chodníku.