K hostýnské bazilice vede nová cesta, která usnadní pohyb návštěvníkům

  16:22
Má zajistit větší přehlednost i bezpečnost pro chodce i automobilisty, kteří navštíví Svatý Hostýn. Nové asfaltové cestě, která vede od autobusové točny směrem k bazilice, před pár dny slavnostně požehnal olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. Jde o součást postupné proměny poutního místa.

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Svatém Hostýně | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

„Cílem je především usnadnit pohyb návštěvníkům,“ upozornil Josef Tkadlec z výboru Matice Svatohostýnské. „Dříve občas nastávaly nepřehledné situace, kdy se auta míchala s pěšími a vznikal tak chaos.“

Dopravní obsluha i někteří ubytovaní hosté dosud využívali komunikaci, která vede k bazilice z druhé strany. To se nyní změní. Zmiňovanou cestu budou využívat především chodci, zatímco řidiči využijí nově vzniklou komunikaci na druhé straně.

„Nová přístupová cesta vede po jižním svahu až po zpevněnou plochu u poutního domu číslo tři, kde vzniklo také parkoviště pro 45 osobních automobilů a tři stání pro autobusy,“ přiblížil Jan Vandík z oddělení komunikace Zlínského kraje.

Proměny se dočkala rovněž autobusová točna, přibyly nové chodníky i asfaltové plochy. „Úpravami prošla také podzemní část prostor, kanalizační řád, elektrorozvody a sdělovací kabely,“ poznamenal Vandík.

Svatý Hostýn se mění. Skončí tam dopravní zmatky a přibude parkoviště

Tyto práce trvaly dva roky. Kromě Matice Svatohostýnské se na nich podílelo Arcibiskupství olomoucké, duchovní správa na Svatém Hostýně a deseti miliony přispělo také hejtmanství. Prostřednicím veřejné sbírky přispěli také lidé.

Celkem se na Hostýně v posledních letech proinvestovalo více než 40 milionů korun. Modernizace poutního místa však bude pokračovat i v dalších letech. „V plánu je vybudování a úprava dalších parkovacích ploch, úprava prostoru před bazilikou a rekonstrukce stávající příjezdové cesty pro auta k bazilice, která se promění v pěší zónu,“ nastínil Vandík.

Uvažuje se také o vybudování infocentra se sociálním zázemím a výhledově by v Matici rádi sjednotili podobu stánků lemujících schodiště k bazilice Nanebevzetí Panny Marie. Situaci tu však komplikuje fakt, že některé ze stánků patří soukromým majitelům.