Covid mění svatební zvyklosti, snoubenci sňatek odloží nebo zvou jen svědky

  8:54
Svůj vysněný den si dlouze plánovali, loni však obřad měsíc předem museli zrušit. Kvůli protikoronavirovým opatřením by museli výrazně seškrtat seznam hostů, v objednané restauraci by byli nuceni dodržovat zpřísněná hygienická pravidla. Marta s Tomášem, mladý pár žijící v Kroměříži, tak svatbu o více než rok posunuli.

ilustrační snímek | foto: TV Nova

„Brali jsme se letos v létě, změnili jsme i způsob obřadu. Odehrál se mimo město ve venkovním areálu, abychom co nejvíce snížili riziko, že nám jej covid zase zhatí,“ pověděla čerstvá novomanželka.

Obecně se očekávalo, že párů, které svůj svatební den přeložilo z loňska na letošek, bude mnoho a odrazí se to ve strmém nárůstu sňatků. Čísla z radnic velkých měst ve Zlínském kraji to však nepotvrzují.

„Nárůst svateb nepociťujeme, stále je jich méně než před covidem,“ potvrdil mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek. „Nedá se říct, že by snoubenci doháněli odložené svatby.“

Ve městě se zatím letos uskutečnilo kolem 150 obřadů, což je podobné číslo jako v loňském roce. Přitom v předcovidovém období se tu bralo v průměru 230 lidí ročně. 

„Snížení počtu svateb není pouze důsledkem covidových opatření, v souvislosti s koronavirem bylo zrušeno jen dvacet svateb, z jara na podzim bylo přesunuto pět svateb a na letošní rok se přesouvalo asi deset svateb,“ uvedla vedoucí oddělení matriky v Kroměříži Kateřina Lučanová.

Jen mírný nárůst svateb zaznamenali také ve Zlíně. K polovině října tu oddali celkem 246 párů, další zhruba čtyřicítka snoubenců tu má obřad naplánovaný do konce roku.

Loni si ve Zlíně řeklo ano 257 párů. Nejvytíženějším obdobím pro konání svatebních obřadů bylo tradičně období od června do září. „Nejvíce svateb bylo uzavřeno v měsíci září, kdy bylo oddáno celkem 49 párů,“ sdělil mluvčí zlínského magistrátu Tomáš Melzer.

Přibývá obřadů jen se svědky

Města také zaregistrovala, že svatebčané čím dál častěji chtějí obřad mimo radnici a s menším počtem hostů. „Evidujeme nárůst menších svateb, časté jsou svatby pouze se svědky,“ přiblížila mluvčí vsetínské radnice Jana Raszková. „Je jich zhruba třikrát více než v minulých letech.“

Podobný trend zaznamenali také v Uherském Hradišti. „V poslední době snoubenci využívají možnost uskutečnit obřad v místě, kde mají i hostinu,“ poznamenal mluvčí města Jan Pášma. V Hradišti i Vsetíně letos dosud oddali okolo stovky snoubenců, větší nárůst vnímají jen ve Vsetíně.

Ve většině měst už si lidé mohou rezervovat termíny na příští rok. Například v Kroměříži nabízejí na výběr z celkem 34 volných sobot.

„Doporučuji plánování svatby zahájit objednáním termínu svatebního obřadu u nás na matrice. O některé termíny, zvláště ty se zajímavými číselnými kombinacemi v datu, je velký zájem,“ upozornila Lučanová.