Spor o stromy na zlínském náměstí pokračuje, dvě lípy zřejmě přesadí

  8:38
Zlínští zastupitelé se zabývali peticí proti kácení stromů v centru města. Vzrostlé lípy mají ustoupit přestavbě náměstí a vybudování nového podzemního parkoviště. Záměr magistrátu se setkal s kritikou některých obyvatel a na řešení se neshodnou ani političtí reprezentanti.

A221228_696714_zlin-zpravy_ppr | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Když před několika lety radnice zveřejnila záměr na přestavbu náměstí Míru ve Zlíně, čtyři vzrostlé lípy stojící v jeho středu v návrhu nové podoby místa nebyly. Proti tomu vznikla petice, kterou podepsalo asi 800 lidí. A ve čtvrtek ji také řešili zastupitelé.

Nespokojení občané chtějí zachránit čtyři stromy, které se mají pokácet, aby pod náměstím mohlo být podzemní parkoviště pro 250 aut. Alespoň částečného úspěchu nakonec dosáhli. Dvě mladší lípy, jež byly vysazeny v 90. letech, se dají zachránit tím, že se přesadí.

„Z technického pohledu to za použití daných technologií lze,“ potvrdil vedoucí odboru městské zeleně Ivo Divoký.

„Nebráníme se tomu, ale napřed je potřeba prověřit, že jsou v takovém zdravotním stavu, že se jinde uchytí, a najít adekvátní místo,“ podotkl primátor Jiří Korec (ANO).

Další dvě lípy jsou staré zhruba 60 až 80 let. Ty už podle města s ohledem na jejich zdravotní stav možné přesadit není. Korec ale upozornil, že se na náměstí a v blízkém okolí, jež má také projít proměnou, zeleně více vysází, než pokácí.

„Vyjádřili jsme svůj nesouhlas, ale smetli to ze stolu. Nejsem šťastná,“ reagovala za petiční výbor Světlana Holešovská, která se zúčastnila jednání zastupitelstva.

Kácení je nešetrné, míní kritici

Podle ní jsou všechny stromy zdravé, přičemž vychází z posouzení odborníka. Stojí si i za tím, že ve středu náměstí mají stromy své historické místo, protože tam stály, byť ne tyto lípy, už před sto lety.

„Je nešetrné odstraňovat je s ohledem na další generace a není to moudré s ohledem na zvyšující se teploty,“ naznačila Holešovská.

Nové stromy podle ní budou v květináčích, takže nedokážou plnit svoji funkci. Půjde o vegetační boxy, které podle autorů přestavby stromům pomáhají, aby v centru zvládly klimatickou změnu.

Stovky podpisů nestačí. Stromy půjdou k zemi, rozhodli radní ve Zlíně

„Na náměstí se sázejí přirozeně a logicky menší stromy, které slouží k tomu, aby tam byla zeleň, stín a lepší vzduch. Jestli si někdo myslí, že tam budou obrovské lípy nebo platany, tak nebudou,“ uvedl už dříve Pavel Pekár ze studia P. P. Architects, jež vyhrálo soutěž na proměnu náměstí.

Mezi zastupiteli, kteří petici pouze vzali na vědomí, padaly protichůdné názory. „Rozhodně podporuji tento projekt,“ řekl opoziční zastupitel Pavel Sekula (SPD), který však současně usiloval o to, aby se daly stromy zachránit.

„Chtěl bych za stoleté stromy zabojovat. Rozvoj náměstí lze udělat zcela jistě i s tím, že tam zůstanou. Stromy si nekoupíte, musejí vyrůst,“ podotkl koaliční zastupitel Bronislav Janda (ANO).

Ať parkují na stromě, navrhl ironicky primátor

Podle primátora tam stromy nemůžou zůstat, pokud chce město mít podzemní parkoviště. „Nebo ho nedělejme, řekněme si, že je to super tak, jak to je, předlážděme náměstí, ušetříme peníze a řekneme lidem, ať parkují kdo ví kde, třeba na stromě,“ opáčil ironicky Korec.

Podzemní parkoviště by mělo sloužit i zaměstnancům magistrátu. Vedení města navíc plánuje do centra přestěhovat kanceláře z pracoviště v Prštném. Nahradit má i stání, které zmizí z povrchu před kostelem a v Bartošově ulici.

„Podle mě stromy doprostřed náměstí nepatří,“ prohlásil opoziční zastupitel Tomáš Dudák (Zlín 21). „Byl bych rád, kdyby byly zachovány, ale nejsme v situaci, kdy budeme život občanů přizpůsobovat přírodě, která je uprostřed města,“ dodal Dudák, podle něhož by se mělo náměstí proměnit co nejdříve.

Jmelí hubí stromy ve Zlínském kraji, ohrožuje i známou Podzámeckou zahradu

„Jsme město, které se má rozvíjet. Pojďme co nejdříve něco udělat, aby náměstí odpovídalo krajskému městu,“ vyzval opoziční zastupitel Pavel Simkovič (STAN). Připomněl, že když se před pár lety měnil nedaleký park Komenského, objevovaly se mezi lidmi hlasy, které kritizovaly to, že tam bude málo zeleně. Dnes je však místo hojně navštěvované.

Korec mluvil také o tom, že plocha náměstí Míru, jež se bude dát využívat, se po úpravách zmenší. Takže při vánočních trzích se tam zřejmě vejdou jen stánky s občerstvením. Další budou muset být pod kostelem či v Bartošově ulici a z těchto míst budou pěší zóny.

Magistrát totiž plánuje odstranit také stromy na straně náměstí naproti parku. Nové budou vysázeny tam, kde jsou dnes květináče. A přibude další řada zeleně blíže středu náměstí, aby zde bylo lepší klima. Mezi řadami stromů by měly být zahrádky zdejších podniků. Jedno stromořadí pak bude pokračovat do Bartošovy ulice. „Koncepce středu města se bude dělat jinak než teď,“ poznamenal Korec.

Autor: