Na krajském úřadu ve Zlíně se střílelo, útočník zastřelil úřednici

  10:40,  aktualizováno  12:39
V sídle krajského úřadu ve Zlíně se střílelo. Podle policie tam 29letý muž zastřelil zaměstnankyni úřadu, svoji bývalou partnerku. Následně se neúspěšně pokusil o sebevraždu. Žena na místě zemřela, střelec je pod dohledem policie v nemocnici.

Muž střílel krátce před půl desátou dopoledne. „Přijali jsme oznámení, že v budově došlo ke střelbě. Podle prvotních informací 29letý muž zastřelil svou bývalou přítelkyni a poté se pokusil spáchat sebevraždu,“ informovala mluvčí policie Simona Kyšnerová.

„Podezřelý muž není oprávněným držitelem zbraně, ke střelbě použil zbraň registrovanou na jinou osobu,“ uvedla mluvčí.

K vraždě došlo ve čtrnáctém podlaží budovy, ve kterém sídlí i hejtman Zlínského kraje Radim Holiš. Ten v době střelby nebyl v úřadu přítomen. „Ten případ je obrovská lidská tragédie, ale nestal se v souvislosti s fungováním úřadu,“ řekl pro iDNES.cz hejtman.

Zastřelená žena podle něj byla zaměstnankyní odboru kanceláře hejtmana. Podle informací iDNES.cz sdílela kancelář ještě s jedním kolegou, ten v ní ale v době tragédie nebyl.

Útočník je podle policie naživu. „Muž utrpěl zranění, se kterým ho záchranáři odvezli do nemocnice,“ doplnila Kyšnerová. Později uvedla, že muž v nemocnici podstoupil operaci a kvůli vážnému zdravotnímu stavu s ním nemohou policisté provádět úkony trestního řízení.

Mluvčí krajské nemocnice T. Bati Dana Lipovská potvrdila, že muže přijali. „Jde o osobu s těžkým zraněním hlavy, je v ohrožení života,“ sdělila mluvčí.

Mluvčí záchranné služby Jakub Omelka potvrdil, že na místě zasahovala posádka rychlé zdravotnické pomoci.

Na zásahu se na místě podílely veškeré policejní složky, kriminalisté, policisté z obvodních oddělení, psovodi a další složky. Podle reportérky iDNES.cz stála dopoledne před hlavním vchodem do budovy krajského úřadu policejní auta a ve vstupu hlídkovali policisté. Nyní již podle policie žádné nebezpečí nehrozí.

Zaměstnance úřadu policisté neevakuovali, jen přesunuli do jiných kanceláří. Budova krajského úřadu je aktuálně s výjimkou čtrnáctého patra, kde došlo ke střelbě, už opět volně přístupná a pohybují se tam lidé.

Podle Holiše bude hejtmanství uvažovat, jestli v reakci na tuto tragédii zavede nějaká nová bezpečnostní opatření. „Momentálně jsou kanceláře úředníků běžně přístupné, umím si představit, že by se lidé objednávali a nemohli tedy volně vstupovat do kanceláří,“ nastínil hejtman.

„Ale větší opatření, jako třeba rámy u vchodu, to bude na větší debatu, se kterou začneme hned v pondělí na radě. Je otázka, jestli by rámy dokázaly zabránit této tragédii,“ doplnil Holiš.

Autoři: ,