iDNES.cz

Střední školy v kraji se po přijímačkách zaplnily, zájem je i o učební obory

  8:32
Na středních školách ve Zlínském kraji letos po přijímacích zkouškách zbylo méně míst, než bývá obvyklé. Zájemci, kteří v prvním kole neuspěli, tak mají omezené možnosti výběru.
Wichterlovo gymnázium v Ostravě-Porubě patří mezi žádané školy. Fotografie...

ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Patnáctiletá Kristýna pokazila u přijímacích zkoušek test z češtiny, a protože konkurence zájemců o studium na gymnáziu ve Zlíně byla nelítostná, zůstala hluboko pod čarou. Dívka, která vždy patřila k premiantům, proto začala hledat volné místo na některé z jiných středních škol.

Letos se jich ale nabízelo výrazně méně než dřív. Portál zkola.cz evidoval v květnu 21 státních středních škol, které ještě mohly uchazeče přijmout. Navíc dvě z nich byly umělecké, přijetí tedy závisí na talentu. Loni přitom v červnu vypisovalo druhá kola 34 škol, což bylo podobné jako v předchozích letech.

„Řadě škol se letos podařilo naplnit předpokládané počty přijímaných žáků již v prvním kole, není tedy třeba vyhlašovat další,“ potvrdila krajská radní odpovědná za školství Zuzana Fišerová.

Kdo chce na maturitní obor, má ve druhém kole na výběr 15 ze zmíněných 21 škol. Pro Kristýnu i další žáky devátých tříd, kteří v prvním kole neuspěli, to znamená nutnost přehodnotit své plány. „Půjdu na střední odbornou školu a zkusím to příští rok znovu,“ poznamenala dívka.

Největší zájem je tradičně o gymnázia, šance na přijetí zůstala po prvním kole ve Slavičíně, Valašských Kloboukách a Rožnově pod Radhoštěm. Tyto školy limituje jejich poloha v odlehlejších částech Zlínského kraje a počty zájemců tam nejsou srovnatelné s velkými městy. Slavičínské Gymnázium Jana Pivečky a Střední odborná škola nabízelo volná místa také v oborech informační technologie a mechanik seřizovač.

Nabírali rovněž na obchodních akademiích: ve Valašském Meziříčí v oboru veřejnoprávní činnost a v Kroměříži v oboru informační technologie.

„Letos poprvé jsme pro IT obor otevírali dvě třídy a deset míst zbylo do druhého kola. Přihlásilo se na ně osm zájemců,“ popsal ředitel kroměřížské akademie Mojmír Šemnický. Ekonomické směry jsou tradičně naplněné v prvním kole.

O strojaře je stále velký zájem

Největší šanci mají zájemci o strojírenství, pro které zůstala možnost přijetí otevřená napříč celým regionem. Střední průmyslová škola strojnická ve Vsetíně měla místa v oborech strojírenství a ekonomika podnikání. O obor mechanik seřizovač se mohli ucházet kromě Slavičína i na Střední odborné škole Josefa Sousedíka ve Vsetíně, středních odborných školách v Uherském Brodě a Kroměříži nebo na Střední průmyslové škole polytechnické ve Zlíně.

Dařilo se ale také učebním oborům. Potvrdil se tak trend posledních dvou, tří let, kdy se do nich hlásí více žáků. Pořád jich ale není tolik, aby naplnili poptávku.

„U strojírenských oborů otvíráme dvě maturitní a dvě učební třídy v ročníku, ale firmy stále potřebují výrazně více absolventů,“ podotkl Jiří Charvát, ředitel Střední průmyslová školy polytechnické – Centra odborné přípravy Zlín.

Studenty si firmy většinou rozeberou už v prvním ročníku a nabídnou jim stipendia i praxi. Mají tak naději, že získají zaměstnance, který už bude znát provoz a jeho zapracování nebude dlouhé ani nákladné. Stejná je situace i u žáků učebních oborů tiskař na polygrafických strojích a knihař. Také o ně je ve Zlíně a okolí zájem a obory se letos naplnily už v prvním kole.

V kraji přibylo deset maturitní tříd

Střední průmyslové škole v Otrokovicích budou letos pravděpodobně stačit k naplnění dvě kola přijímacího řízení. Dříve jich vypisovala víc. „Podařilo se nám naplnit obory tak, jak jsme chtěli. Zájem o školu už delší dobu roste, a to jak u maturitních, tak učebních oborů,“ zmínil ředitel otrokovické průmyslovky Libor Basel.

Ve druhém kole škola nabídla v maturitních oborech jen jedno místo v oboru aplikovaná chemie a tři pro zájemce o provoz a ekonomiku dopravy. U učebních oborů šlo o jednotky míst napříč nabídkou.

V letošním roce vyjde z devátých tříd 5 290 žáků, což je o 120 více než loni. Příští rok jich bude ještě o 500 více. Ředitelé škol v tom ale problém nevidí. „Je to necelých šestnáct tříd, v celém kraji je přitom 64 krajských a řada soukromých škol,“ poznamenal Charvát.

Kromě toho se už v příštím školním roce zvýší počet maturitních tříd o deset, a to jak v krajských, tak i soukromých školách. „Počet otevíraných tříd gymnázií se dlouhodobě nemění, nárůst se týká odborných škol. Jde třeba o obory praktická sestra, informační technologie, na soukromých školách bezpečnostně právní činnost, multimediální tvorba nebo letecký mechanik,“ sdělila Fišerová.

zpět na článek