Zlínská střední škola vzkřísí vzdělávání obuvníků, otevře technické lyceum

  8:58
Čtyřletý obor zakončený maturitní zkouškou a koncipovaný tak, aby absolventi mohli případně pokračovat na vysoké škole. Tak má vypadat nové technické lyceum na Střední průmyslové škole polytechnické ve Zlíně, jehož otevření se plánuje na září příštího roku. Obor se bude věnovat konstrukci, designu a technologii obuvi a plastikářských výrobků.

Výroba obuvi v závodě firmy Baťa v Dolním Němčí na Uherskohradišťsku | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

„Nechceme se smířit s tím, že by obuvnický obor zanikl,“ vysvětlila ředitelka České obuvnické a kožedělné asociace (ČOKA) Vlasta Mayerová.

„Ve Zlínském kraji je soustředěná velká část obuvnické výroby v Česku a firmy tyto lidi potřebují a žádají. Proto vzniká naše iniciativa. Myslíme si, že to naláká více zájemců, protože jde o vyšší vzdělání, které se bude věnovat i moderním technologiím, jež mladé lidi zajímají.“

O vznik nového oboru usiluje nejen zmíněná střední škola, ale také ČOKA, Zlínský kraj, Plastikářský klastr a řada plastikářských a obuvnických firem v regionu.

„Jsem ráda, že se tato novinka připravuje ve spolupráci s firmami, protože díky tomu to má smysl,“ naznačila krajská radní za školství Zuzana Fišerová. „Vrátíme tím atraktivitu tohoto oboru a obuvnictví tím pádem v kraji nezanikne,“ věří.

Učňovský obor, který by vychovával ševce a šičky, už v republice neexistuje. V posledních patnácti letech tato kvalifikace takřka vymizela a z jediné školy v zemi, jež působila ve Zlíně, vycházelo jen pár absolventů ročně. O obor nebyl prakticky vůbec žádný zájem. V současnosti už otevřený není. Zlínská polytechnická škola teď nechce otevírat učební obor znovu.

„Ne, že by na tom bylo něco špatného, ale my nechceme nahrazovat učební obor. Chceme, aby tato oblast vzdělávání pokračovala v moderním kabátě, s moderním oborem, který studenty připraví na vysokou školu nebo na práci konstruktéra, návrháře či designéra plastikářských výrobků a obuvi,“ prohlásil ředitel školy Jiří Charvát.

„Technická lycea začínají být populární formou vzdělání a my věříme, že zájem získáme. Kdybychom tomu nevěřili, tak bychom do toho nešli,“ konstatoval.

Škola má učitele i vybavené dílny

První žáky chce do nového oboru přijmout v září příštího roku. Předběžně se počítá s jednou třídou a zájmem minimálně dvaceti studentů. Škola má k dispozici nejen odborně vzdělané učitele, ale také vybavení. Právě zde se totiž v minulosti vyučoval obor zpracování usní, plastů a pryže. Studenti tak budou pracovat na plastikářských strojích, na strojích pro měření kvality jakosti, v galanterní dílně a podobně.

Součástí výuky odborných předmětů by v každém ročníku měla být třítýdenní stáž na různých pracovištích. Mimo jiné třeba na Univerzitě Tomáše Bati nebo ve školicích zařízeních obuvnických a plastikářských firem. Studenti se dostanou i do Centra řemesel v baťovském areálu ve Zlíně, kde je vybavená ševcovská dílna.

„Aby to byl atraktivní moderní obor, musí být připravený dobře a zajímavě,“ poukázal Charvát.

Zlínští ševci chtějí vzkřísit zájem o tradiční baťovské řemeslo

Škola má s technickými obory zkušenosti a na nezájem studentů si stěžovat nemůže. V maturitních ročnících nabízí populární obory informační technologie, mechanik seřizovač se zaměřením na CNC stroje nebo na programování plastikářských strojů, mechanik elektrotechnik a reprodukční grafik pro média. Letos na podzim už by se nabídka nového oboru měla dostat na základní školy, aby o ní výchovní poradci mohli žákům říct.

„Potřebujeme teď hlavně získat zájem mladé generace a jejich rodičů. To je klíčové,“ naznačila Mayerová. „Zaměříme se proto i na sociální sítě, na propagaci oboru jako takového, chceme připravit brožuru pro výchovné poradce, budeme na veletrhu vzdělání. Chceme tento obor představit jako perspektivní.“

Autor: