Šampioni z hor ve třetí lize. Fotbalové Strání vyletělo za dekádu o čtyři soutěže

  12:56
V rámci amatérského fotbalu je to unikátní počin. Fotbalisté ze Strání na Uherskohradišťsku postoupili během deseti let o čtyři soutěže nahoru a vysoce tak předčili své cíle a sny. Stali se jednoznačně nejmenší obcí v Moravskoslezské lize, tedy třetí nejvyšší fotbalové soutěži u nás.

Bujaré oslavy poté, co klub z obce Strání postoupil do Moravskoslezské fotbalové ligy. (červen 2024) | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Kolem dokola se zvedají malebné kopce Bílých Karpat. Na dohled televizní vysílač Velká Javořina, jehož vrchol půlí česko-slovenská hranice. A pod ním fotbalový areál se stejně malebně znějícím názvem Zelničky. Vítejte ve Strání, od sezony 2024/25 suverénně nejmenším sídle Moravskoslezské fotbalové ligy.

„MSFL je pro nás svátek, vyznamenání. V historii klubu to bude zapsané zlatým písmem,“ usmívá se starosta Strání a někdejší předseda fotbalového oddílu Antonín Popelka.

Zatím byla hraniční obec, kde žije podle posledního sčítání 3 365 lidí, známá jako sídlo skláren v místní části Květná, kde se sklo ručně fouká od roku 1794. Teď se dostává poprvé i na fotbalovou mapu nejvyšší moravskoslezské soutěže.

Ještě před deseti lety se přitom na Zelničkách kopala 1. B třída Zlínského kraje. S tím, jak stoupalo Strání soutěžemi, rostlo i renomé soupeřů. Už ne Prakšice, Jalubí, Vlčnov, Ostrožská Lhota, ale Vsetín, Holešov, HFK Olomouc, Přerov a od podzimu Zlín B, Slovácko B, Zbrojovka Brno B, Hodonín, Třinec, Kroměříž... „Náš dlouhodobý sen a cíl byla 1. A třída,“ říká současný šéf klubu Antonín Popelka.

Více peněz do hokeje nedáme, zní ze zlínské radnice. Problém vidí v hráčích

Shoda jmen se starostou obce není náhodná. Otec šéfuje radnici, syn fotbalovému klubu, který za deset let vystřelil o čtyři soutěže výš. Však si také při příležitosti letošního triumfu v divizní skupině E nechal vyrobit speciální černá trička. Na prsou s hrdým nápisem Šampioni z hor! a na zádech Zlaté dekáda s vyobrazením pětice pohárů.

Že to nesedí do počtu? Mezi čtyři postupy vklínilo Strání ještě loňský triumf v Poháru hejtmana Zlínského kraje.

„Po pádu z divize, kterou jsme hráli pět let, jsme do ní šli po opětovném postupu s velkou pokorou,“ připomněl starosta, že klub si prožil i smutné chvilky v roce 2022.

Gólman se zkušenostmi z Anglie

Za rok se vrátil silnější a konkurenci převálcoval, titul ve skupině E si zajistil čtyři kola před koncem sezony. Před druhým Bzencem měl náskok jedenácti bodů.

„Před začátkem soutěže by nikdo neřekl, že se poskládá tak dobrý tým a parta, že budeme hrát o první příčku. Všechno se sešlo a pro místní klub se povedlo něco neuvěřitelného,“ líčí brankář Vít Nemrava, nejznámější hráč kádru trenéra Vladimíra Bekera.

Zlínský kouč Červenka o postupu nemluví. Nejdřív musíme stabilizovat kádr

Jako sedmnáctiletý odešel na hostování do anglického West Ham United a ve Slovácku odchytal 24 zápasů v první lize. V osmadvaceti pomáhá Strání. Profesionální rukavice pověsil na hřebík před dvěma roky.

„Nelituji toho. Můžu trávit více času s rodinou,“ vypráví Nemrava s dcerkou v náručí. „Jsem vděčný za příležitosti, které se mi naskytly, hlavně po pracovní stránce.“

Ve Strání spojil užitečné s příjemným. Ve své firmě zabývající se prodejem stavebnin ho zaměstnal Popelka syn jako obchodního zástupce.

Nedobytná tvrz na „konci světa“

Práci přitom dává více hráčům. „Každý kluk z vítězného týmu dostane pozvánku do třetí ligy. Nechceme se nikoho zbavovat,“ ujišťuje šéf klubu.

Jedním dechem ale dodává, že bez posílení to ve třetí lize nepůjde: „Potřebujeme více hráčů. MSFL je v mých očích amatérská Championship. Osmnáct týmů nemá žádná jiná soutěž v republice.“

Strání v ní chce hrát důstojnou roli. Už teď se může pochlubit pěkným areálem se dvěma travnatými plochami a útulnou tribunou.

Sklárny v Květné zachráněny. Převezmou je noví majitelé a výroba pokračuje

„Téměř celou kariéru jsem odchytal na starých Zelničkách, kde ani netekla teplá voda. Vážíme si toho, co máme. Zázemí je výborné, chybí jen umělka na zimu,“ prohodil Popelka junior.

Ze svého stadionu na „konci světa“ chtějí udělat ve Strání nedobytnou tvrz. Nováček se těší na zápasy s béčky ligových týmů, Hodonínem, největším tahákem bude derby s nedalekým Uherským Brodem. „Důležité je, aby chodili diváci. Fotbal je divadlo,“ ví starosta.

Autor: