Starostům vadí, že mají platit školníky i kuchařky. Napsali vládě dopis

  11:58
Některá města a obce se nechtějí smířit s návrhem vlády, která chce, aby samosprávy od příštího školního roku platily nepedagogické pracovníky. Vláda na oplátku slibuje, že upraví rozpočtové určení daní (RUD), ve kterém jim na to pošle peníze. To však ještě odsouhlaseno není.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Tomáš HájekMAFRA

Obce už přitom mají schválené rozpočty na příští rok bez částek na výplaty školních uklízeček, kuchařek a školníků. U větších měst by šlo o desítky milionů korun ročně.

Proto se 177 starostů ze Zlínského kraje podepsalo pod otevřený dopis vládě, který sepsali starostové Luhačovic Marian Ležák (PRO Luhačovice) a Bojkovic Petr Viceník (Občané pro město).

„Tento krok považujeme za zásadní selhání vlády, která se zbavuje odpovědnosti a přenáší ji na obce. Povede k nekoncepčnímu řízení dlouhodobě existujících samostatných příspěvkových organizací škol a může mít devastující důsledky pro celý školský systém,“ varují starostové a apelují na vládu, aby změnu pozastavila. A to i proto, že ji s nimi nikdo neprobíral a není nachystaná.

„Můj názor je, že je to celé blbost,“ poznamenal Ležák. „Pak jsou tady starostové, kteří jsou s tím smíření, ale ne v tomto čase. Zároveň však jako já nemají garanci, že pokud peníze přijdou v RUD, tak se to za rok, dva, tři nezmění,“ doplnil.

Buď nebude na chodníky, nebo na uklízečky ve školách, tepou starostové stát

Mohou přijít slabší ročníky žáků, a protože daňové platby budou závislé i na jejich počtech, nemusejí na výplaty nepedagogických pracovníků stačit. Míní, že je logické, když se města starají o budovy škol a stát o zaměstnance.

„Interpeloval jsem ministra financí, který řekl, že se to vyřeší po Novém roce pravděpodobně změnou RUD, ale nikde v rozpočtu není zakotvena nějaká rezerva. Je to velká neznámá,“ zdůraznil starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek (ANO), který je poslancem.

Může dopis něco změnit?

Některá větší města se k iniciativě nepřipojila. Primátor Zlína Jiří Korec (ANO) podepsat odmítl s tím, že podporuje usnesení Svazu měst a obcí, které říká, že s převodem plateb na samosprávy musí dojít k posílení RUD. Ale nejlépe až od začátku kalendářního roku 2026.

Bez polévky. Kvůli stávce servírovaly učitelky dětem k obědu rohlík se šunkou

„Města mají obavu, že to ze strany státu nebude plně pokryto a budou muset doplácet něco, co v současné době neplatí. Pokud se to podaří zažehnat, tak se to bude dát ustát, i když tam bude do budoucna hodně potenciálních komplikací,“ zmínil Korec, který má pochybnosti, zda daný dopis může něco změnit.

Starostu Vsetína Jiřího Čunka (KDU-ČSL) nikdo k podpisu nevyzval. Domnívá se, že taková výzva smysl má. „Už proto, že starostové z toho mají obavu, a je dobře, aby to vláda věděla. A buď to vysvětlila, nebo uchopila jinak,“ naznačil Čunek.

Podpis nepřidal ani starosta Uherského Hradiště a poslanec Stanislav Blaha (ODS), připojil se naopak starosta Kroměříže Tomáš Opatrný (ANO).

Ležák a Viceník otevřený dopis zaslali na e-mailové adresy všech starostů, někteří však nereagovali. „Jestliže s něčím nesouhlasíme, tak podnět musí přijít zespodu. Rozhodnuté to bude až ve chvíli, kdy to bude platit,“ je přesvědčený Ležák.

Dufek: Vláda přidá miliardu

Dopis dostali na vědomí i poslanci a senátoři. Poslanec Aleš Dufek (KDU-ČSL), jenž je i zlínským zastupitelem, si myslí, že obce a města tratit nebudou. „Vláda tam přidává miliardu korun, aby obce na případné změně neprodělaly,“ vysvětlil. „Hlavním smyslem je, že obce mnohem lépe než stát dokážou hlídat hospodárnost škol a skutečnou potřebu nepedagogických pracovníků,“ míní.

Vláda chtěla změnu zavést už letos, ale pak ji o rok odložila. Podle ní jde o logický krok, samosprávy jsou totiž zřizovatelem základních škol.

„Podle dohody koaličních stran proběhne jedním legislativním návrhem současně novelizace školského zákona a zákona o rozpočtovém určení. Takže ve stejný moment získají kraj a obce povinnost financovat nepedagogickou práci v jimi zřizovaných školách. Zároveň však samosprávy budou mít vyšší podíl na výnosu sdílených daní,“ sdělil vedoucí oddělení komunikace předsedy vlády Jakub Tomek.

Aktuálně se řeší technické detaily a vše by mělo být uzavřeno v dubnu.

Autor: