Nálezy už není kam ukládat, archeology ze Slováckého muzea čeká stěhování

  8:28
Archeologové ze Slováckého muzea v Uherském Hradišti se budou stěhovat do sousedního Starého Města. Nové zázemí získají v Cyrilometodějském centru, jehož stavba nyní roste vedle Památníku Velké Moravy. Vzniknou tu nejen nová pracoviště, ale také místo pro výstavy.

Budoucí podoba Cyrilometodějského centra, jehož stavba nyní roste vedle Památníku Velké Moravy. | foto: Vizualizace: archiv Slováckého muzea

„V Uherském Hradišti už není kam ukládat stále přibývající nálezy, chybí také místnosti k bádání,“ uvedl mluvčí muzea Pavel Princ.

Nová třípodlažní budova, za niž muzeum utratí s podporou dotací přes 123 milionů korun, nabídne archeologům nové laboratoře, depozitáře i knihovnu a návštěvníkům několik expozic.

Ta hlavní je provede životem a odkazem věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Další přiblíží muzejní archeologické sbírky a pravěk na Uherskohradišťsku.

Cyrilometodějské centrum, které spojí s přilehlým Památníkem Velké Moravy koridor, se má stát výkladní skříní evropské kulturní stezky vedoucí z Pusteven přes Staré Město až do slovenské Nitry.

„Centrum má ambice významně přispět k rozvoji cestovního ruchu v regionu,“ očekává ředitel Slováckého muzea Ivo Frolec. Pro muzejníky je klíčové, že budou mít nové depozitáře.

„V jednom z nich vznikne i trezorová místnost, kam uložíme nejcennější předměty našich bohatých muzejních sbírek,“ řekl vedoucí archeologického oddělení Tomáš Chrástek.

Pro návštěvníky se chystá netradiční propojení minulosti a současnosti. „Použijeme k tomu třeba interaktivní vizualizace kaple svatého Nauma, která se nachází v klášteře na břehu Ohridského jezera v Severní Makedonii,“ nastínil Chrástek.

„Materiály jsme získali při nedávné cestě po Balkáně, kde jsme se vydali po stopách věrozvěstů, respektive jejich žáků,“ upřesnil.

Umístění nového archeologického pracoviště do Starého Města je i symbolický počin. „Právě zde byl položen základ naší sbírky, která v souvislosti s hledáním centra Velké Moravy začala ve Starém Městě a okolí už v 80. letech 19. století a od té doby ji rozšiřují stále nové objevy,“ vysvětlil Chrástek.

Druhá etapa prací skončí do konce roku. Stěhování sbírek má následovat v roce 2022, slavnostní otevření Cyrilometodějského centra se plánuje na konec června příštího roku.