iDNES.cz

Na Zlínsku se zřítila část neobydleného domu, nedalekou školu evakuovali

  11:18
Ve Spytihněvi na Zlínsku se ve středu dopoledne zřítila stěna neobydleného domu. Policejní psovod prohledal sutiny, nikoho v nich nenašel. Až do pozdního odpoledne událost komplikovala dopravu, řidiči uvízli v kolonách ve směru od Uherského Hradiště i od Napajedel.

Ve Spytihněvi se zřítila zeď neobydleného domu, událost komplikuje dopravu. (květen 2023) | foto: PČR Zlínský kraj

„Pokud můžete, Spytihněvi se raději vyhněte,“ vzkázala už během dopoledne mluvčí krajských policistů Monika Kozumplíková.

Starosta Spytihněvi Vít Tomaštík uvedl, že dvoupatrový dům byl léta neobydlený. „Byl na něj vydaný demoliční výměr. Pro mě je podstatné, že se nikomu nic nestalo z hlediska zdraví. Pro majitele to samozřejmě dobrá situace není,“ řekl pro iDNES.

Kvůli události se museli evakuovat školáci. „Objekt se nachází v těsné blízkosti místní základní školy. Žáci tak byli přesunuti do náhradní budovy, kde budou mít dnešní vyučování,“ potvrdila mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.

Na místě pracoval statik a šest jednotek hasičů, byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu. Poškozený objekt byl odpojen od elektřiny a od přívodu plynu. „Silný a dlouhotrvající déšť promočil střešní krytinu a voda se dále dostala do horního patra domu,“ doplnila Javoříková.

Na místo přijela i speciální technika ze Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru v Hlučíně na Opavsku. „S její pomocí se dělala demolice domu, skončila před 16:00, poté jsme ještě místo uklízeli,“ řekl odpoledne mluvčí hasičů Pavel Řezníček.

Zároveň řešili hasiči podobnou událost také na Uherskohradišťsku v obci Kudlovice, kde se částečně zřítil roh domu. Na místě rozebrali konstrukci objektu a provedli provizorní stabilizaci.

Déšť rozvodnil toky na východě Česka, pršet tu bude až do čtvrtka

V souvislosti s vydatným deštěm evidují hasiči ve Zlínském kraji desítky zásahů. Nejčastěji vyjížděli k čerpání vody ze zatopených objektů, čištění kanalizačních vpustí na silnicích a k odstraňování popadaných stromů na komunikace. Nejvíce výjezdů bylo podle Řezníčka na Zlínsku, a to 23, na Uherskohradišťsku jich bylo 14, na Kroměřížsku osm a jeden méně na Vsetínsku.

Výstraha meteorologů pro Zlínský kraj platí do čtvrtečního poledne.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor:
zpět na článek