Ukrajinec si odsedí 12 let za vraždu v Česku, nevyhostí ho kvůli válce

  12:00
Dohodou o vině a trestu skončil u Krajského soudu ve Zlíně případ třicetiletého Ihora Muravlova. Ukrajinec přiznal, že v pondělí 13. června zabil na dvoře jedné z firem v Holešově stejně starého Moldavana. Muravlov neunesl nevěru své partnerky.

Muže policie zadržela jen krátce po vraždě, dnes mu soud vyměřil 12letý trest. | foto: Policie ČR

Soudce Radomír Koudela mu uložil ve zkráceném procesu dvanáct roků nepodmíněně. Vrah si celý trest odpyká kvůli válce na Ukrajině v českém vězení.

„Trest přijímám a odvolávat se nebudu,“ pronesl odsouzený, takže trest je už pravomocný.

Muravlov, jemuž původně hrozilo až dvacet let, zabil muže dvěma tvrdými ranami nožem se třiceticentimetrovou čepelí. Vražedný nástroj si koupil v osudný den ve Fryštáku, odkud odcestoval do Holešova, kde jinak s partnerkou přebýval na ubytovně.

Dvojice do Česka přicestovala zkraje letošního roku ještě před vypuknutím ruské agrese za prací. Oba partneři se s Moldavanem znali, všichni tři pracovali pro stejnou firmu.

Soudce Radomír Koudela označil způsob vraždy za hrůzný. Muravlov si po příjezdu do firmy nechal známého zavolat ostrahou na vrátnici a po krátké slovní potyčce zasadil spolupracovníkovi dvě prudké rány do břicha a pod žebra. Napadený zraněním podlehl na místě kvůli masivnímu vnitřnímu krvácení.

Čepel vnikla také do srdce. Vrah byl na útěku z místa činu jen několik minut, policii pomohla k rychlému dopadení svědectví lidí, kteří viděli utíkat muže potřísněného krví.

Policie do rozsáhlé pátrací akce zapojila i vrtulník a na pomoc přizvala i zásahovou jednotku z Brna. Dopadli jej ve Fryštáku na autobusovém nádraží.

„Jedná se o typickou vraždu ze žárlivosti v rámci jistého rozrušení, jenž částečně ovlivnilo předchozí požití alkoholu,“ uvedl předseda senátu. K trestu na dolní hranici zákonné sazby pomohly Muravlovovi výrazné polehčující okolnosti.

„Ke všemu se doznal, projevil lítost a dá se říci nevysvětlitelně vybočil, což je vždy spojené se žárlivostí a vzedmutím emocí, které člověk prostě nezvládne,“ uvedl Koudela.

Senát se rovněž zabýval možností Muravlovova vyhoštění, ale vzhledem k nejistému vývoji války na Ukrajině nakonec změnil názor. „Odsouzený pochází z Izmailu v Oděské oblasti, kterou zmítá válka. A když nevíme, co bude, vyhoštění by bylo dle našeho názoru protizákonné,“ vysvětlil Koudela.