„Těším se, že si teď odpočinu.“ Soud Šojdrové do Evropského parlamentu nepomohl

  17:00
Bývalá europoslankyně Michaela Šojdrová z Kroměříže sice může být spokojená s tím, že se potvrdila její podezření na to, že jí byly odepřeny přednostní hlasy v červnových volbách, ovšem k jejímu zvolení to nestačilo. Nejvyšší správní soud v Brně její nedávnou stížnost na neplatnost voleb zamítl.

Michaela Šojdrová z KDU-ČSL, která končí v Evropském parlamentu | foto: Ladislav NěmecMAFRA

„Návrh jsem podala z hlediska odpovědnosti vůči voličům. Voliči, kteří mi dali preferenční hlasy, počítali s tím, že budou započítané. A když započítané nebyly, tak to volby znevěrohodnilo. Bylo třeba to ověřit. A evidentní je, že chyby tam byly,“ reagovala Šojdrová (KDU-ČSL).

V eurovolbách kandidovala jako devítka na kandidátce Spolu a chtěla podruhé obhájit svůj mandát. K tomu jí chybělo 616 preferenčních hlasů. Skončila devátá.

Po volbách se jí začali ozývat příznivci, kteří ji zakroužkovali, ale ve výsledcích se to neprojevilo. Proto se obrátila na Nejvyšší správní soud (NSS). Ten si vyžádal volební dokumentaci ze tří okrsků, jichž se to mělo týkat, tedy z Horní Lidče, Lhoty a Uherského Brodu. A pochybení tam skutečně našel.

„Soud zjistil, že všechny přednostní hlasy, celkem 93 hlasů, které ve vyhlášených výsledcích voleb byly přičteny kandidátovi Filipu Bendovi, ve skutečnosti patřily navrhovatelce,“ sdělil soudce Ivo Pospíšil.

Soud prověřil sto okrsků

Benda (ODS) byl na 8. místě kandidátky. Šestkou a posledním zvoleným politikem kandidátky Spolu byl Ondřej Kolář (TOP 09). Šojdrová věřila, že by se po přepočítání hlasů mohla dostat před něho.

Soud prověřil dalších téměř sto okrsků v několika krajích a tak velké pochybení už tam nenašel. K přepočítávání hlasů v dalších okrscích, kterých je přes 14 tisíc, proto nepřistoupil.

„Z pohledu přednostních hlasů volební soud zjistil, že Michaela Šojdrová získala o 192 přednostních hlasů více oproti vyhlášeným výsledkům, zatímco Filip Benda získal o 152 méně,“ upřesnil Pospíšil.

Soud obdržel stížnosti na eurovolby v Česku. Šojdrová zpochybnila zvolení Koláře

To by Šojdrové na zvolení nestačilo. „Někdo může říci, že výsledek sta okrsků vůči dalším zhruba 14 tisícům okrskům není úplně srovnatelný. Ale za sebe říkám, že respektuji názor NSS a beru ho jako definitivní. Nebudu ho dál zpochybňovat,“ řekla Šojdrová.

Podle ní se soud zabýval výsledky voleb dostatečně podrobně a odhalil chyby, které by se opakovat neměly. A považuje za dobré, že se potvrdily původní výsledky voleb.

„Na druhou stranu říct, že je člověk spokojený s tím, že neuspěje ve volbách, také nejde,“ řekla Šojdrová. „Těším se ale, že si teď odpočinu a budu se na politiku dívat z trochu jiné perspektivy,“ dodala.

Autor: