iDNES.cz

Podají pomocnou ruku dětem s psychickými problémy, uleví to zdravotnictví

  16:16
Na síti sociálně aktivizačních služeb, která funguje ve Zlínském kraji, postavilo hejtmanství projekt Podpora duševního zdraví v rodinách. Jde o pilotní ověření nápadu, jak sociální službou ulevit přetížené psychiatrické péči, především dětské.

„Sociálně aktivizační služby (SAS) mají výborné celokrajské pokrytí, pracují s rodinami a mohou problém včas rozpoznat a zachytit,“ míní krajská radní odpovědná za sociální služby Hana Ančincová.

V současné době pracují lidé ze SAS především na tom, aby sociálně ohrožené rodiny dokázaly samostatně spravovat své věci a poskytnout zdravé prostředí pro děti. Přímo v rodinách pomáhají s vedením domácnosti, nastavením rozpočtu nebo třeba režimu pro přípravu do školy.

V terénu mohou narazit na děti a mladé lidi, kteří mají psychické potíže, sebepoškozující tendence, nebo někdo z rodiny jeví příznaky duševního onemocnění. Obrátit se o pomoc na psychologa či psychiatra je pro ně ale komplikované.

Často nevědí jak, objednací lhůty jsou několikaměsíční a navíc je to ve společnosti stále chápáno jako stigma. Postupem času se lidé uzavírají do sebe, přestávají komunikovat a roztáčejí spirálu problémů, které plynou ze sociální izolace.

Sebevraždy, drogy i úzkosti. Služba zachytává ohrožené děti na internetu

„Mnohdy by přitom pomohlo, kdyby s nimi někdo mluvil, nasměroval je k pomoci, poradil, na koho se obrátit,“ podotkla Ančincová.

Kraj chce proto pracovníky SAS proškolit, aby dokázali pracovat s klienty, kteří se potýkají s duševním onemocněním. Někteří už nyní mají psychoterapeutický výcvik, je ale potřeba úroveň znalostí sjednotit. Druhou částí projektu pak je navýšení počtu pracovníků.

zpět na článek