Tragická smrt uznávaného sochaře. Proč si Igor Kitzberger vzal život?

  17:22
V Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku vyvolala šok tragická smrt uznávaného sochaře a oblíbeného galeristy Igora Kitzbergera. Rozhodl se sám ukončit svůj život 30. dubna, koncem května by se dožil 62 let. Zatím není zcela jasné, co ho k tomuto rozhodnutí vedlo.

Rožnovský sochař Igor Kitzberger. (duben 2025) | foto: Galerie Crears Rožnov pod Radhoštěm

V minulých letech se rožnovskému umělci a jeho manželce Ingrid podařilo rozjet úspěšnou galerii respektovanou mezi umělci daleko za hranicemi regionu. Podle zdrojů blízkých rodině mohlo být příčinou sebevraždy dlouhodobé psychické vypětí, které na sobě ale sochař nedával znát.

Také o tom, jakým způsobem Kitzberger sebevraždu provedl, v Rožnově i v médiích rezonují různé verze. Policie potvrdila jen, že v ten den vyjížděla k nepřirozenému úmrtí. „Ke konkrétnímu případu se ale nebudeme vyjadřovat,“ uvedl krajský policejní mluvčí Petr Jaroš.

Igor Kitzberger se narodil 24. května 1963 v Novém Jičíně. K sochařské dráze jej přivedl jeho otec Václav, který je umělecký kovář. V letech 1978 až 1982 vystudoval stejný obor na Střední uměleckoprůmyslové škole v Turnově. Pak pokračoval ve studiu sochařství na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. Byl jedním z nejvýznamnějších českých figurálních sochařů současnosti.

Svou stopu zanechal na hradě Helfštýně na Přerovsku, kde v rámci kovářských uměleckých sympozií vytvořil kovové sochy houslového virtuosa Nicola Paganiniho a Jana Amose Komenského. Druhá Kitzbergerova plastika učitele národů je v severomoravském Fulneku. Podobným způsobem obohatil řadu dalších veřejných prostranství a samozřejmě i soukromých sbírek. Vytvořil také insignie pro Ostravskou univerzitu.

S manželkou Ingrid a s rodinou žil v Rožnově pod Radhoštěm. Oba manželé byli důležitými hybateli zdejšího kulturního života. Začátky nebyly vůbec jednoduché, ale postupem času se jim podařilo vybudovat nejprve uznávanou Galerii Crears na nábřeží u Rožnovské Bečvy a pak i moderní pavilon Stage Garden v centru poblíž náměstí.

Třetí Komenský neuspěl. Fulnek vybral na jeho sochu jen třináct tisíc

Vedle starého dřevěného altánu, v němž je galerie uměleckého kovářství, tady vyrostla prosklená funkcionalisticky laděná stavba od rožnovského architekta a rodinného přítele Karla Janči, v níž se konají pozoruhodné a hojně navštěvované výstavy současného umění.

„Dělají tady výstavy, které jsou na rožnovské poměry naprosto výjimečné. Vozí k nám autory, za kterými by člověk jinak musel cestovat přes celou republiku nebo jet do ciziny. Pevně věřím, že v tom manželka a jeho synové budou pokračovat,“ podotýká rožnovský publicista a hudebník Lukáš Španihel.

Výstava In memoriam představí tvorbu umělce

Poslední rozloučení s Igorem Kitzbergerem se uskutečnilo ve středu 7. května v kostele Všech svatých v Rožnově pod Radhoštěm. „Byl to nádherný pohřeb, plný lásky souznění. Nádherné rozloučení s Igorem, něco takového jsem ještě nezažila,“ uvedla Jitka Fröhlichová z Rožnova pod Radhoštěm na facebookové stránce umělce.

Manželka Ingrid spolu se syny připravuje na památku Igora Kitzbergera výstavu In memoriam, která bude otevřena 31. května v galerii Stage Garden a představí průřez tvorbou zesnulého umělce.

Rožnov má fantastickou knihovnu. Čtenáře přitahuje jako magnet a voní kávou

Objevila se také debata, zda si rožnovský autor nezaslouží udělení ceny města. „Igor byl natolik skromný a ušlechtilý, že by o cenu možná ani neměl zájem, ale myslím si, že si ji zaslouží vrchovatě. I když bohužel jen in memoriam,“ uvedla bývalá ředitelka městské kulturní agentury a dřívější zastupitelka Rožnova Lenka Vičarová.

„Toto symbolické gesto by mělo město udělat jako vzpomínku na nenahraditelného, mimořádného a skvělého člověka a génia s velkým srdcem, který v Rožnově s rodinou žil a pracoval. Věřím, že tento můj nestandardní návrh na nominaci bude možné akceptovat,“ dodala Lenka Vičarová.

Nominace na ocenění už ale byly uzavřeny koncem března a navíc stávající pravidla neumožňují udělovat cenu posmrtně, zastupitelstvo by je muselo změnit nebo vyřešit, jak udělat výjimku.

Autor: