Ve zlínské zoo mají sto kilo štěstí, lidé už slůně mohou vidět zblízka

  17:42
Slůně, které se minulou neděli narodilo ve zlínské zoo o víkendu mohou spatřit první návštěvníci. Musí však mít štěstí, okolí výběhu pravděpodobně nezůstane otevřené celý den. Bude záležet na reakci slonů.

Pokud budou neklidní, chodník zoo uzavře. Může se to změnit i několikrát za den. „Slůně je sice vitální a zvědavé, pije od matky a krmení si samo vyžádá, vyhráno však stále ještě není,“ vysvětlil ředitel zlínské zahrady Roman Horský.

„Stádo se musí sžít a to může trvat třeba několik měsíců,“ doplnila ošetřovatelka Michaela Nováková. V den porodu, v neděli 6. června, i první dny po něm, však trojice zlínských slonic reagovala výborně. Mámě Kali pomáhá s mládětem také Zola. Třetí a nejmladší z nich, Ula, se ho zatím straní.

Jde o první mládě slona afrického, které se podařilo odchovat na území České republiky. V celé Evropě se za posledních 12 měsíců narodila pouze tři mláďata. Naproti tomu slonů indických se za stejné období narodilo 14.

Zlínská zahrada také byla prvním tuzemským zařízením, které v roce 2016 provedlo inseminaci. Na mládě však nakonec museli počkat celých pět let.

Pavilon slonů zatím zůstává uzavřený, aby měla zvířata možnost uniknout před pozorností či hlukem. Lidé je mohou spatřit ve venkovním výběhu u pavilonu. Do druhého, většího výběhu v nově vznikající části Karibuni, ještě nějakou dobu nepůjdou.

Zato se u něj začne v příštích dnech budovat zcela nové zázemí. Sloni tady dostanou k dispozici celkem 6 hektarový pozemek. Hotovo má být na přelomu let 2022 a 2023. Potom zahrada plánuje rozšířit stádo také o samce a další případný odchov už by se mohl dít přirozenou cestou.

Autor: