Propuštění herců Slováckého divadla zvedlo emoce, verdikt posoudí úřad

  17:04
Krize Slováckého divadla, jež řeší výpadky příjmů propuštěním sedmi kmenových herců, nekončí. Do věci se vložily herecké odbory, které hodlají oslovit úřad práce s žádostí o prověření formy a způsobu ukončení zmíněných hereckých smluv. Pokud se stížnost ukáže jako oprávněná, divadlu hrozí pokuta.

„Obrátíme se na příslušný inspektorát práce s podnětem na porušení povinnosti zaměstnavatele vůči odborové organizaci, které neposkytl žádný čas k projednání organizačních opatření a jejich důsledků u většího počtu zaměstnanců,“ uvedl pro MF DNES právník Herecké asociace Vladimír Petříček.

Herec Slováckého divadla a odborový zástupce asociace Martin Vrtáček označil situaci, jež předcházela uzavření dohod o ukončení pracovních smluv, za nátlakovou.

„Herci se nesměli poradit s právníkem, nesměli nikomu zavolat. Byli upozorněni, že pokud dohodu nepodepíšou, dostanou okamžitou výpověď bez možnosti dohrávání,“ sdělil Vrtáček, který měl být na jednání s vedením divadla pozván pod záminkou uměleckých pohovorů.

Ředitelka divadla Libuše Habartová jeho tvrzení odmítla. „Zástupce odborů byl s celou situací obeznámen a naše rozhodnutí nijak nerozporoval. Nabídli jsme mu, aby se pohovorů s herci účastnil, což odmítl. Všichni herci s nabídkou na další spolupráci formou licenčních smluv souhlasili a taky ji přijali,“ řekla Habartová.

Rozhodnutí o personálních změnách mají podle ní oporu v právním rozboru zřizovatele divadla, kterým je město Uherské Hradiště. Už teď je však jasné, že dopady současné ekonomické krize, jíž divadlo čelí kvůli opatřením proti šíření koronaviru a výpadku příjmů ze vstupného, neminou ani další profese.

„V příštích měsících se ukáže, jestli budeme mít uplatnění pro všechny kolegy z jiných úseků, protože nastudujeme o třetinu méně inscenací. Obávám se tak, že snižování počtu stálých zaměstnanců není u konce,“ tuší Habartová.

Prezident Herecké asociace Ondřej Kepka v této souvislosti mluví o ztrátě toho nejcennějšího, co Slovácké divadlo vždy zdobilo: pospolitosti souboru a sázce na výjimečný repertoár, což provinční scéně vynášelo opakované nominace na Ceny Thálie. „Divadlo se nyní, pouze s patnáctičlenným souborem, dostává na samotnou hranici hratelnosti,“ je přesvědčen Kepka.

Divadlu vypadl příjem ze vstupného

Slovácké divadlo, jež zaměstnává 70 lidí na plný úvazek, hospodaří ročně s rozpočtem ve výši 50 milionů korun. Zatímco dříve si dokázalo samo pokrýt až 35 procent, po vyhlášení nouzového stavu mu 18 milionů korun chybí.

Herecký soubor k poslednímu květnu opustí Monika Horká, Alžběta Mahdalová, Anna Pospíchalová, Jaroslava Tihelková, Petr Čagánek, Martin Hudec a David Macháček. Všichni se dostali na „černou listinu“, protože ve čtyřech z původně šesti nově plánovaných inscenací nebudou mít větší uplatnění.

Ředitelka Habartová míní, že jakkoliv se může zdát současný zástup zaměstnanců početný, bez žádného z nich se dnes představení obejít nemůže.

„Divadlo nejsou jen herci, ale mnoho dalších profesí od ekonomky přes rekvizitářky, garderobiérky, vlásenkářky, krejčové až po osvětlovače, zvukaře a další. Úspory jsme hledali všude, nepřijali jsme například mzdovou účetní, stejně tak jsme museli odmítnout jevištního technika,“ uvedla.

Že je počet herců na plný úvazek velký, na to už dříve opakovaně upozorňovalo i město Uherské Hradiště. Starosta Stanislav Blaha zmínil, že na vysoký počet herců nepoukázal jen interní audit, ale i porovnání s jinými divadly v zemi.

„V situaci, kdy městu s financováním nepomáhá významně ani stát, ani kraj, je stav, kdy divadlo zaměstnává velký počet herců a hereček se smlouvou na dobu neurčitou, bohužel neudržitelný,“ poznamenal Blaha.

A připomněl, že zatímco zlínské hejtmanství posílá divadlu ročně jen dva miliony, Uherské Hradiště podporuje svoji scénu pravidelně částkou 26 milionů korun.