U soudu o obnově řízení v kauze vraždy ve Slopném svědčily novinářky i spoluvězeň

  7:00,  aktualizováno  14:07
Po třinácti letech se dnes soud ve Zlíně opět zabýval vraždou seniora v obci Slopné na Zlínsku. Dva muži, kteří si za vraždu odpykávají tresty v délce 24,5 a 20,5 roku, žádají o obnovu řízení. Stále trvají na své nevině. U soudu vypovídaly novinářky, které o případu natočily podcast, a také spoluvězeň jednoho z odsouzených. Soud dnes o novém procesu nerozhodl, jednání je odročené na 11. března.

Podle reportérek serveru Seznam Zprávy, které se případem zabývaly rok a půl, je v něm řada nejasností a nových důkazů, které svědčí ve prospěch obou mužů, Maroše Straňáka a Davida Šimona, a naopak ukazují na špatnou práci státního zástupce.

„S kolegyní si stojíme za tím, že soud tento případ otevřít musí. Už jen kvůli tomu, aby se zjistilo, kdo skutečně Miroslava Sedláře zavraždil. Protože naše zjištění ukazují jiným směrem, tedy na slovenskou mafii, pro kterou tento muž upravoval zbraně,“ sdělila po skončení dnešního jednání novinářka ze Seznamu Zprávy Adéla Jelínková.

Maroš Straňák (vlevo) a David Šimon chtějí obnovit řízení v případu vraždy seniora v obci Slopné na Zlínsku. (1. února 2024)

„Je velmi smutné, když práci policie musejí suplovat dvě novinářky,“ okomentoval případ otec jednoho z odsouzených Dalibor Šimon.

Novinářky začaly na případu pracovat na základě telefonátu Michala Šnajdra, který se před několika lety stal obětí justičního omylu v případu únosu ženy v Kroměříži a se Straňákem se setkal ve vězení.

Soudce Pavel Dvorský dnes vyslýchal novinářky i prvního svědka. Předvolat chce ale i dalšího svědka, další pak zvažuje obhajoba. „Na tom případu jsme s kolegyní Christine Havranovou strávily rok a půl. Natáčely jsme investigativní podcast,“ konstatovala Jelínková. Ve výpovědi popsala, jak se s kolegyní setkaly například se svědkem, po jehož výpovědi soud poslal oba muže v roce 2014 do vězení.

Tím byl za podvody odsouzený muž, který byl se Straňákem ve vazbě. Mladý Slovák mu údajně řekl, že ve Slopném chystali loupež, která se ale prý „zvrtla“. Podle zjištění novinářek si svou výpovědí údajně „koupil“ propustku z vězení.

Dnes tento muž u soudu řekl, že na své tehdejší výpovědi trvá. „Jelínková z toho chce udělat kauzu, že mě za odměnu pustili z vězení, že kvůli mně jsou nevinní ve vězení. Ale já jsem jen řekl, co mi jeden z nich řekl, nevím, jestli to udělal. Přece policie a státní zástupce a soudy nemohou někoho odsoudit za vraždu jen tak,“ prohlásil muž.

Ve Slopném našli mrtvého seniora. Pitva ukázala, že ho někdo zabil

Jeho výpověď trvala tři hodiny. „Svědek lže, nikdy jsem se mu nepřiznal,“ reagoval dnes Straňák.

Obhájce Robert Cholenský, který zastupuje Davida Šimona, upozornil na to, že obvinění od začátku uváděli, že se v době vraždy neznali a že jsou na to také důkazy. Mluvil také o pachové identifikaci, která v tomto případu sehrála poměrně důležitou roli.

„Policie postupovala podle vědecky vyvráceného postupu, což bylo opakovaně potvrzeno jak znaleckým ústavem, tak se k tomu velmi jednoznačně vyjádřil ústavní soud ve vícero nálezech. Nebylo zabráněno, aby psovod ovlivnil policejního psa, ať vědomě či nevědomě,“ zdůraznil Robert Cholenský.

Návrh na obnovu řízení podali oba odsouzení. Obnovy procesu se Maroš Straňák s Davidem Šimonem v uplynulých letech domáhali několikrát, avšak bez úspěchu.

Řekl, že dědka utloukli, přitížil svědek obžalovaným z vraždy ve Slopném

Poprvé stáli před soudem v srpnu 2013, naposledy v dubnu o rok později. Tehdy bylo Slovákovi Maroši Straňákovi čtyřiadvacet let, Davidu Šimonovi dvaadvacet. Oba od začátku tvrdí, že jsou nevinní. Teď už mají za sebou jedenáct let ve vězení.

„Návrh na obnovu řízení je odůvodněn vznikem nových skutečností. Obhajobě se dostal do rukou materiál od novinářek, které atakují hodnověrnost tehdejších svědků,“ zdůvodnil obhájce Straňáka Josef Bartončík. „Mám za to, že jde o novou skutečnost, která v době vyhlášení rozsudku nebyla soudu známá a za situace, kdy tyto nové důkazy a skutečnosti velmi významně mění úhel pohledu na vinu mého klienta, měl by jim být dán prostor, aby je soud mohl hodnotit. To je důvod, pro který navrhujeme obnovu řízení, a v rámci něj mohlo být provedeno dokazování. Měl by být dán prostor spravedlnosti,“ doplnil.

Příbuzní si mysleli, že senior upadl

Podle tehdejší obžaloby zemřel sedmasedmdesátiletý senior trýznivou smrtí. Muži ho škrtili, bili a kopali po celém těle a také mu kovovým předmětem, zřejmě plynovou pistolí, zasadili asi tři desítky ran do hlavy.

Muž utrpěl závažná zranění, například zlomeniny lebeční kosti, otok mozku či krvácení do mozku, kterým na místě podlehl. Mladíci si z domu údajně odnesli asi tři tisíce korun a šperky v hodnotě asi čtrnáct tisíc.

Mrtvého seniora s rozbitou hlavou našli příbuzní, kteří si mysleli, že upadl a zranil se sám. Na násilné úmrtí neupozornila ani přivolaná lékařka záchranné služby. Teprve po několika dnech kontaktovali policisty olomoučtí lékaři, kteří při pitvě objevili znaky násilí.

Vrchní soud znovu projedná návrh na obnovu procesu u vraždy seniora

Straňáka se Šimonem nejdříve zlínský soudce Radomír Koudela zcela zprostil obžaloby pro nedostatek důkazů, pak se tehdejší žalobce Leo Foltýn odvolal a Vrchní soud v Olomouci verdikt zrušil. Následně zlínský krajský soud a stejný soudce vynesl odsuzující rozsudek.

„Došlo k zásadní změně, protože byly doplněny důkazy. Zatímco při prvním rozhodnutí zde byl jediný nepřímý důkaz (pachové stopy), dalším dokazováním k nim přibyly dvě svědecké výpovědi, které potvrzují vinu obžalovaných,“ uvedl v lednu 2014 Koudela.

Obžalovaní se následně odvolali, vrchní soud znovu případ vrátil a krajský soud pak definitivně v dubnu 2014 rozsudek potvrdil a výjimečný trest delší než dvacet let uložil podruhé.