Slavičín přestaví zchátralý hotel, byty pronajme mladým rodinám

  15:24
Asi dvacet mladých rodin by ve Slavičíně mohlo získat cenově dostupné startovací bydlení. Radnice připravuje přeměnu někdejšího hotelu Slavičan na malometrážní byty. Vzhledem ke značnému nedostatku bytů ve městě je na prodej také pozemek vhodný k výstavbě dalšího bytového domu.

Přestavba hotelu Slavičan počítá s doplněním střešního patra. | foto: Vizualizace: m.aus architects

Bývalý hotel Slavičan v ulici Osvobození je čtyřpodlažní panelovou stavbou z roku 1981. Ubytování dříve nabízel v celkem 22 dvou-, tří- i vícelůžkových pokojích s vlastním sociálním zázemím.

Rekonstrukce podle studie architekta Ondřeje Zámečníka počítá s dostavbou jednoho patra, čímž vznikne suterén a zvýšené přízemí s obchodním a kancelářským využitím a první, druhé a dostavěné třetí patro s asi dvaceti malometrážními byty. Počítá se také s tím, že si město ponechá zhruba čtyři hotelové pokoje pro potřeby nouzového ubytování.

„Chceme vytvořit hlavně dostupné a důstojné bydlení pro mladé rodiny. Pracovně uvažujeme o modelu nájmu na tři roky s možným prodloužením o maximálně dva další roky,“ uvedla místostarostka Monika Hubíková.

Bývalý hotel Slavičan, který v poslední době sloužil především k obchodním účelům, je podle radnice pro bydlení mladých vhodný i svou polohou. Základní škola Malé Pole je hned vedlejší budovou, naproti je pak Dům dětí a mládeže a blízko se nachází i autobusová zastávka a mateřská škola.

Aktuálně slavičínská radnice zadala zpracování projektu pro stavební povolení.

„Vydání stavebního povolení brání ještě jedna překážka, a to nutná změna územního plánu, která umožní v tomto místě vznik polyfunkčního domu s obytnými patry,“ poznamenal starosta Tomáš Chmela.

Náklady na rekonstrukci budou zhruba 20 milionů korun. „Schválený rozpočet na rok 2021 počítá zatím s přípravnými a bouracími pracemi, hlavní náklady by se pak týkaly roku 2022,“ doplnila místostarostka.

V nabídce je pozemek v centru

Přestože jsou ve Slavičíně dvě velká sídliště, registruje šestitisícové město obrovský nedostatek bytů. Proto zároveň nabízí k prodeji městskou parcelu v centru určenou pro výstavbu bytového domu.

„Odhadujeme, že v dané lokalitě na ulici L. Výducha je možné postavit další bytový dům o kapacitě více než 12 bytů. Zájemci s vizí konkrétního bytového domu mohou nabídku na odkup parcely předložit městu do 23. ledna,“ vyzval případné investory starosta Chmela.

Potřebné informace zájemci najdou na úřední desce. V podmínkách prodeje chce město uložit také termín výstavby tak, aby zhruba do dvou let byla vybudována hrubá stavba.

Autor: