iDNES.cz

Zlínské školy používají PCR testy, falešně pozitivní vrátí dříve do lavic

  9:22
Když ukáže antigenní test dvě čárky, znamená to pro školáky i jejich rodiče několik dnů komplikací. Dítě je potřeba objednat na PCR test a počkat na jeho vyhodnocení. Když je negativní, žáci mohou zpět do lavic, mezitím už ale ztratili v průměru čtyři dny výuky. Zlín proto rozvezl PCR testy přímo do škol.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

„Máme žáka, který byl při antigenním testování falešně pozitivní čtyřikrát za sebou,“ zmínila ředitelka zlínské Základní školy M. Alše Alena Grajciarová.

To znamená, že v pondělí po testu si rodiče museli chlapce vyzvednout ve škole a v pátek se do vyučování vrátil. Další týden nanovo. Obecně se úspěšnost antigenních testů ve školách pohybuje kolem 60 procent.

V pondělí tohoto školáka a dalších čtyřicet, kteří měli pozitivní výsledek antigenního testu, přímo ve škole přetestovali PCR metodou. Pro rodiče je to zásadní úleva. „Všechny jsme museli nejprve obvolat, jestli dají k novému testování souhlas. Nikdo neodmítl,“ řekla Grajciarová.

Rodiče si sice museli v pondělí děti vyzvednout, výsledek testu ale mohli mít ještě týž den. Absence dítěte ve škole a rodiče v zaměstnání by se tak ze čtyř dnů zkrátila na jeden.

Rozjezd PCR tetování ve školách však hned na začátku zbrzdil celostátní výpadek elektronického systému, do něhož se testy a výsledky zaznamenávají. „S výpadkem jsme nepočítali a nemůžeme to nijak ovlivnit,“ uvedl jednatel zlínské firmy Vaše laboratoře, která testy dodala,  Jaroslav Loucký.

Situace zasáhla všechna odběrná místa v Česku. Informace se proto tentokrát dostala k rodičům s jednodenním zpožděním. Společnost systém testování odzkoušela ve školách už před letními prázdninami a fungoval bezchybně.

V září ho školám v kraji nabídla, ale bez odezvy. Ředitelé se spolehli na antigenní metodu, která je při plošném testování jednodušší. Odběrná místa na PCR navíc nebyla tak zahlcená jako nyní.

Vzhledem k dlouhé čekací době na potvrzovací test teď ale zasáhl zřizovatel, jímž je město. „Objednat se na PCR test trvá dva tři dny, na místech bez registrace jsou obrovské fronty a další dva dny se čeká na výsledek,“ shrnula zlínská radní pro školství Kateřina Francová.

Testy jsou snadné i pro nejmenší školáky

Proto magistrát oslovil firmy, které se PCR testováním zabývají. „Zatím jsme se dohodli s jednou, s dalšími jednáme, zda by šlo školáky alespoň odbavovat přednostně, nebo navýšit kapacitu,“ doplnila Francová.

Minulé pondělí ukázaly ve Zlíně antigenní testy pozitivní výsledek u 185 školáků. Ve třinácti základních školách je teď v karanténě přes 60 tříd. „Situace se zhoršuje a nechceme, aby děti zbytečně přicházely o výuku a rodiče museli neustále řešit problém s hlídáním,“ konstatovala Francová.

Od společnosti Vaše laboratoře získal magistrát dvě stovky testovacích sad. Aby byly komfortní i pro nejmenší školáky, zvolili odběr ze slin. Dítě jen ocumlá odběrový tamponek a vrátí do zkumavky. Učitelé zkumavku označí jménem dítěte a přidají telefon na rodiče, jimž pak přijde zpráva o výsledku. Každého zvlášť se také ptali, zda dítě otestovat smějí.

„Při větším počtu dětí je to pro nás časově náročné, protože samozřejmě nemáme žádné posily. Ale myšlenka je to skvělá. Čím dřív se žák může vrátit do výuky, tím lépe,“ zhodnotila Grajciarová.

Také pro laboratoř je největší zátěží administrativa, která je s testováním spojená. Kapacitně mohou zajistit testování zhruba pro 400 školáků. Napoprvé magistrát vybral čtyři školy s největším počtem tříd v karanténě.

zpět na článek