Skláři využívají sluneční energii, pořídili solární panely a elektrickou pec

  12:08
Sklárna v Květné na Uherskohradišťsku, která je jednou z nejdéle fungujících v České republice, začala k výrobě skloviny používat vedle plynu také „čistou“ energii. Už před rokem a půl koupila elektrickou pec a loni na podzim pokryly střechu podniku solární panely, ty se teď se s novou pecí propojily.

ilustrační snímek | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

„Nevím o nikom v Evropě, kdo může říct, že taví sklovinu sluncem,“ prohlásil ředitel sklárny v Květné Marek Mikláš. „Při vzniku sklárny tady sklovinu tavili bukovým dřevem, pak přešli na dřevoplyn vyráběný také ze dřeva a od roku 1967 jsme napojení na zemní plyn,“ upřesnil.

Sklárna v Květné existuje už od roku 1794 a stále vyrábí skleničky do celého světa ručně. Zaměstnává přes 80 lidí, z toho 30 sklářů, z nichž někteří přijíždějí z nedalekého Slovenska.

Skláři v Květné slaví. Skleničky tady foukají už 220 let

Až 95 procent skla směřuje do zahraničí, momentálně plní zakázky pro zákazníky v Německu, Singapuru, Dubaji, Americe nebo pro Českou spořitelnu.

Náklady na nové solární panely, baterie, stavební úpravy i samotnou pec se pohybovaly kolem 14 milionů korun. Zhruba dva miliony dostala společnost Cerva Bohemia, která je majitelem sklárny, od státu. Fotovoltaická elektrárna dokáže dodat elektrické peci až 70 procent potřebné energie. Denní kapacitu vytaveného skla zvýšila o 600 kilogramů, stávající plynová pec má kapacitu tři tuny.

Pro výrobu má pořízení nové pece i další výhody spojené s kvalitou skla, přesnější a rychlejší regulací teploty, energetickou nezávislostí nebo ekologickým přístupem.

„V době, kdy jsme o nákupu elektrické pece rozhodli, nebyla válka na Ukrajině a plyn nebyl žádné téma. My jsme jen hledali cestu k ještě lepší kvalitě naší skloviny,“ vysvětlil jednatel Cerva Bohemia Lubor Cerva.

Sklárny hledají, kudy vede cesta z krize. Jejich pece nesmí vyhasnout

„Zatím je brzy hodnotit, ale teď je jasné, že jediná správná a logická cesta je plyn opustit. Kdyby v budoucnu z nějakého důvodu nebyl, tak sklárna přežije. Nehledě na to, že zahraniční odběratele velmi zajímá, jakým způsobem přistupujeme k zeleným energiím. Zvlášť v Anglii jsou velmi příjemně překvapení, když zjistí, že výroba je vlastně stoprocentně ekologická.“

Dopady energetické krize sklárnu výrazně zasáhly. Teď má cenu plynu zajištěnou na několik let dopředu. Loni se ale náklady zvýšily oproti roku 2021 o 600 procent, tedy o 13 milionů korun.

„To byl gigantický nárůst, byl to pro nás těžší rok, než když jsme se museli vyrovnávat s omezením kvůli covidu,“ přiblížil Mikláš.

Proto také firma na začátku loňského roku zdražila své výrobky zhruba o 30 procent. Prodává je pod značkou Květná 1794, která odkazuje k roku založení knížetem Aloisem z Lichtenštejna. Má nejširší barevnou škálu skla v Evropě, která znamená až 16 odstínů. Sklo také dekoruje různými technikami, mimo jiné i ručním malováním. Spolupracuje s českými i zahraničními designéry, otevřela e-shop a sklo nabízí i na výstavách vín.

Autor: