Napište dopis seniorům, zvedne jim to náladu, vyzývá kroměřížská radnice

  15:46
Otázku, jak zvednout náladu seniorům v domovech, které jsou kvůli epidemické situaci už řadu měsíců zavřené, řešili radní v Kroměříži. Výsledkem je nová akce nazvaná Papírové souznění.

Má jednoduchý princip. Kdokoliv může napsat dopis pro seniora a poslat jej na adresu ředitelství Sociálních služeb města Kroměříže, případně speciálně zřízenou e-mailovou adresu (kontakty najdete zde).

„Pracovníci sociálních služeb najdou někoho, komu dopis udělá radost, někoho, kdo právě potřebuje povzbudit, potěšit, a dopis předají,“ přiblížila ředitelka organizace Dagmar Klučková.

Klasické dopisy klienti domovů znají a přijímají je lépe než komunikaci s pomocí moderních technologií.

„Kromě toho, aby mohli na dopis odpovědět, většinou nepotřebují asistenci personálu,“ doplnila Klučková.

Nápad je v samém začátku a dopisy teprve začnou chodit. Zafungovat by mohly, podobný nápad už v Kroměříži vyzkoušeli během jarní vlny pandemie. Tehdy město oslovilo školáky a požádalo je, aby seniorům namalovali obrázek.

„To mělo velký úspěch, klientům to skutečně udělalo velkou radost a s dopisy to určitě bude podobné,“ řekla vedoucí obslužné péče domova pro seniory U Moravy Vendula Otrubová.

Domovy mají techniku, s jejíž pomocí po celou dobu odloučení zprostředkovávají kontakt klientů s rodinou. „Psaný dopis je ale pro tuto generaci něco jiného,“ dodala Otrubová.

Na jaře seniorům koncertoval i Standa Hložek

Zatímco se dopisová akce rozjíždí, hledá město další možnosti, jak seniory vtáhnout do života mimo domovy a udělat jim radost.

Na jaře pro ně třeba kroměřížský Dům kultury společně se studenty konzervatoře a dalšími muzikanty organizoval koncerty pod okny domovů. Radnice pro ně nechala vybudovat vyvýšené záhony. Dorazil tehdy i Standa Hložek.

„Nápadů je spousta, teď nás třeba inspirovala Vysočina, kde vydávají časopis s křížovkami, kvízy a tématy, které seniory zajímají. Je hodně důležité je povzbudit,“ podotkl místostarosta města Vít Peštuka.

Během jarní vlny pandemie se totiž v zařízeních výrazně zvýšila úmrtnost. „Porovnali jsme období únor až květen za několik posledních let a letos byla až o polovinu vyšší,“ potvrdil místostarosta.

Za částí jsou komplikace způsobené onemocněním covid-19, ale nelze na ně svádět všechna úmrtí.

„Velkou roli hrála psychika. Lidé přes velkou snahu personálu emočně strádali, trpěli nechutenstvím a to všechno se podepisuje na odolnosti organismu,“ vysvětlil Peštuka.