Goláň uhájil senátní křeslo za Zlínsko, Bazala na Slovácku sesadil Valentu

  15:38
Miliardář Ivo Valenta po šesti letech končí v Senátu. Ve druhém kole voleb na Uherskohradišťsku jej porazil starosta Starého Města Josef Bazala hájící barvy lidovců. Na Zlínsku naopak naváže na své dosavadní působení senátor Tomáš Goláň, na kterého nestačil oční lékař Pavel Stodůlka.

Starosta Starého Města Josef Bazala se stane senátorem. Ve volbách porazil Ivo Valentu. | foto: archiv Josefa Bazaly

Na Zlínsku přišlo odevzdat svůj hlas přes 17 procent voličů. Na Uherskohradišťsku byla účast vyšší, k urnám dorazilo necelých 22 procent voličů.

Výsledky na Uherskohradišťsku najdete zde

Bazala v prvním kole za Valentou těsně zaostal, v druhém kole jej však jasně porazil, když získal přes 60 procent hlasů. Goláň předčil svého vyzyvatele Stodůlku v poměru 59 ku 41 procentům hlasů.

„Myslím, že lidé ocenili moji práci,“ těšilo Goláně. „V Senátu působím sice jen dva a půl roku, ale dal jsem o sobě hodně vědět. Svědčí o tom, že mi gratulují i senátorští kolegové.“

Stodůlkovi nepomohlo, že jej před druhým kolem podpořila řada regionálních politiků z různách politických stran. „Sláva vítězům, čest poraženým. Bojovali jsme udatně, ale voliči rozhodli,“ konstatoval Stodůlka.

Příčiny neúspěchu nechtěl příliš rozebírat. Nepředpokládá, že by se ještě v budoucnu politicky angažoval. „Chtěl jsem změnit nějaké křiklavé věci ve zdravotnictví, na které dlouhodobě upozorňuji, kéž se tomu někdo věnoval,“ doplnil.

Tomáše Goláně, který kandidoval za hnutí Zlín 21 podporovali Piráti i ODS. Goláň se v Senátu věnoval daňové a ekonomické problematice, touto oblastí se chce zabývat i nadále. Zároveň oznámil, že by rád otevřel téma reformy školství. 

„V Senátu jsem si vybudoval pozici odborníka na daňovou problematiku, v tom bych chtěl pokračovat. Zároveň chci zůstat aktivní v regionu a pomáhat místním lidem,“ nastínil Goláň.

Výsledky na Zlínsku najdete zde

Oční lékař a šéf kliniky Gemini Pavel Stodůlka se ucházel o přízeň voličů jako kandidát Nezávislých, do boje o senátorské křeslo se zapojil na poslední chvíli. Za hlavní cíl si vytkl boj proti předraženým lékům. Před druhým kolem jej podporovali například zlínský primátor Jiří Korec (ANO), exprimátor Miroslav Adámek (STAN) nebo bývalý hejtman Stanislav Mišák (ČSSD).

Dlouholetý lidovecký starosta Starého Města Josef Bazala se o senátorské křeslo ucházel poprvé. Kandidoval s podporou STAN a TOP 09, před druhým kolem jej podpořil neúspěšný kandidát z prvního kola Antonín Seďa (ČSSD).

Výsledek voleb považuje Bazala za senzační. „Přece jenom proti panu Valentovi to nebylo vůbec jednoduché. Kampaň jako takovou ale považuji za velmi férovou ze všech stran, a to v prvním i druhém kole. Nevedla se žádná podpásová kampaň, vše v tomto směru proběhlo v pořádku,“ řekl ČTK.

V programu měl Bazala například zrychlení dostavby důležitých dálnic D55 a D49, ochranu vodních zdrojů nebo změny v úhradové vyhlášce pro zdravotní péči.

Miliardář a majitel hazardní společnosti Synot Ivo Valenta hájí barvy Soukromníků. Před volbami jej otevřeně podporoval například šéf horní komory parlamentu Miloš Vystrčil (ODS). Ve funkci senátora Valenta působil šest let.

„Šest let v Senátu mi dalo mnoho cenných zkušeností a jsem rád, že jsem během tohoto období mohl otevřít a řešit řadu pro region velmi důležitých témat,“ oznámil Valenta a poděkoval všem voličům, kteří mu dali hlas. 

„Lidovecký kandidát získal ve finálním souboji více hlasů a potvrdilo se tak, že KDU-ČSL má v našem regionu velmi disciplinované voliče,“ doplnil s tím, že Bazalovi hned telefonicky gratuloval.  

Valenta usiloval o změnu systému úhrad zdravotní péče, jeho tématy byla také rekonstrukce uherskohradišťské věznice či tolerance alkoholu u cyklistů.

O svém budoucím působení v politice se nyní chce poradit s rodinou a svým týmem.