Své úlovky nejím, pouštím je zpátky do vody, přiznal rybář z Otrokovic

  16:12
Břehy Štěrkoviště v Otrokovicích znovu patřily účastníkům tradičních rybářských závodů. Sešlo se jich asi padesát, což je méně, než bývá obvyklé. Vítězným úlovkem byl 92 centimetrů dlouhý kapr a mezi mimořádné se zařadil i úhoř s délkou 66 centimetrů.

Tomáš Hurta s 86 centimetrů měřícím kaprem. (květen 2023) | foto: archiv Miroslava Oharka

Mezi účastníky byl i Miroslav Oharek a Tomáš Hurta. „Dobré je to, zatím vedeme,“ hlásí spokojeně Oharek, kterému na břehu patří jedno z důkladně vybavených zázemí se stanem. Ukazuje fotku s 86 centimetrů měřícím kaprem, kterého chytil v pátek večer. V sobotu před polednem ho ještě nikdo nepřekonal.

„Neberou. Vidíte, ani se to nehne,“ říká kolega Hurta a ukazuje na vlasec nehybně ponořený do vody.

V tu chvíli mají rozhodčí zaznamenané ještě kapry o velikosti 82 a 71 centimetrů a také úhoře. Dravci se ještě chytat nesmí, kvůli závodům ale krajský úřad vystavil pořadatelům, Moravskému rybářskému svazu, výjimku. Ostatně ryby se zváží, změří a zaznamenají. Potom putují zpátky do vody.

Závodníci by si je mohli odnést, ale naprostá většina je tady z jiného důvodu. „O to nejde, já ryby většinou pouštím,“ směje se Hurta. „Jsem rád u vody, ale ryby nejím.“

Během rybářského závodu King of the Lake chytili výjimečné štiky a candáty

Za zády jim stojí stany, pod celtou je stolek a vařič s ešusem. A nepřeberné množství rybářského vybavení. Chytají na návnadu zvanou boilies, dotaz na konkrétní příchuť nebo doplněk ale přechází úsměvem. Jsou věci, které se neříkají. Po chvíli to tajemství naloží do dálkově ovládané zavážecí loďky, která je vybavená echolokací, a posílají ji přesně na místo.

Oba muži pocházejí z Otrokovic, přesto na Štěrkáči chytají poprvé. Hurta má raději řeku. „A já zase rybníky v Napajedlích,“ vysvětluje Oharek. Soutěž tak využili nejen k rybolovu a poměření dovedností, ale také k setkání. „V noci jsme hráli karty. Je fajn, že se v klidu potkáme,“ shodli se.

O kousek dál nasedají dva mladíci do nafukovacího člunu a pádlují, kam je naviguje rybář ze břehu. „Kousek doleva. Tak, stačí, můžeš pouštět,“ říká sotva slyšitelně.

Nekřičí, s posádkou loďky komunikuje posunky, jsou sehraní. Pak dlouze ladí napětí vlasce na jedné ze dvou udic opřených o stojan. Konečně je spokojený, usedá do křesílka a pohledem vybízí ryby ukryté pod hladinou, aby konečně zabraly.

Ve Štěrkovišti je klasická osádka českých vod jako kapr, amur, candát, štika, sumec, ale i tolstolobik. Občas se podaří narazit na skutečně trofejní kousky. Předloni tady vytáhl rybář 188 centimetrů dlouhého sumce. A protože ho zase vrátil, může se stejný úlovek podařit dalším.