Za zraněné při tlačenici na diskotéce dostal organizátor podmínku, omluvil se

  8:52,  aktualizováno  11:48
Za tlačenici na diskotéce ve Slušovicích, při níž se zranilo 12 lidí, uložil soud organizátorovi Jiřímu Kotkovi tříletou podmínku s odkladem na 3,5 roku. Muž dnes prohlásil vinu a omluvil se. Dva z poškozených utrpěli těžká zranění, když se v prostoru schodiště v diskotéce Sud, strhla tlačenice. Mladí lidé propadali panice a šlapali po sobě.

Obžalovanou v případu byla i pořádající firma Derby Company, jejímž je Kotek jednatelem a jeho otec Jiří Kotek vystupoval jako zmocněnec. Tu soud potrestal pokutou ve výši 200 tisíc korun. Oba dosud vinu odmítali a nevypovídali.

„Prohlašuji vinu v plném rozsahu, moc mě to mrzí a je mi líto všeho, co se stalo,“ prohlásil dnes Kotek mladší. Jeho otec připustil, že společnost akci špatně zorganizovala.

Za obecné ohrožení z nedbalosti hrozilo devětadvacetiletému Kotkovi až osmileté vězení, firmě zase peněžitý trest a zákaz činnosti. Státní zástupce Jan Zubek dnes navrhoval podmíněný trest. Soudce Ivo Krinke nakonec udělil tříletý trest s podmínkou na 3,5 roku a pro firmu peněžitý trest ve výši 200 tisíc korun. Rozsudek není pravomocný.

„Zásadní okolností je, že se jedná o nedbalostní trestný čin, oba jsou bezúhonní a oba se doznali. To je výrazná polehčující okolnost,“ zdůvodnil Krinke. „Obžalovaný porušil obecnou prevenční povinnost, která zakládá povinnost každého chovat se tak, aby nedocházelo k bezdůvodné újmě na zdraví či majetku. Tím, že chyběl jeden člověk u vstupu, tak došlo k nebezpečné situaci, tedy nahromadění lidí na schodišti mezi vstupem do budovy a vstupem přímo do diskotéky. Došlo tam k nahromadění většího množství lidí v limitovaném prostoru bez možnosti dalšího pohybu. Což je situace analogická požáru,“ vysvětlil předseda senátu.

Necítím vinu, řekl muž souzený za tlačenici na diskotéce, kde se zranilo 12 lidí

„Přiznali chybu, jsem spokojený. Syn tam byl a rozsah jeho zranění byl takový, že byl v ohrožení života,“ reagoval na verdikt Dalibor Gabriel, otec jednoho z poškozených.

Nešťastná událost se stala v noci na neděli 30. října. Hojně navštěvovaná diskotéka ve Slušovicích pořádala halloweenskou party. I podle soudce se dalo očekávat, že na takovou akci přijde větší počet návštěvníků než obvykle. Podle policie se v průběhu večera stalo to, že do diskotéky o maximální kapacitě 280 lidí tehdy pořadatelé pustili minimálně 400 návštěvníků. Důsledkem byla kritická situace, která vznikla na schodišti mezi prvním a druhým patrem budovy.

Panika na uzavřeném schodišti

Svědci na policii popisovali přeplněnou chodbu a okamžik, kdy ochranka zavřela hlavní vstup. Následně vznikla panika, protože lidé zůstali uvěznění ve stísněném prostoru. Ve snaze dostat se ven se mačkali a šlapali po sobě. Někteří z nich ztráceli vědomí, jiní měli problémy s dechem, ztráceli cit v končetinách.

„S kamarádkou jsme byly dole na schodišti, bála jsem se o ni, věděla jsem, že je ještě pode mnou. Nebyl tam prostor pro pohyb, někteří lidé nedokázali udržet stabilitu a padali ze schodiště dolů. A do toho ta panika. Opravdu jsem se bála, že se nedostaneme ven živé,“ popsala jedna z poškozených, která vyvázla s pohmožděnou krční páteří, koleny, zády a pánví.

Patrik Kotek, bratr obžalovaného, který měl na starosti ochranku, u soudu popisoval, že lidé na schodišti s ní nespolupracovali. Podle něj byli také opilí nebo pod vlivem návykových látek. Podle obžaloby Kotek během halloweenské party neučinil odpovídající bezpečnostní opatření a nedodržel maximální kapacitu diskotéky.

Opilí lidé pokyny ochranky ignorovali, popsal svědek tlačenici na diskotéce

„Vstup nebyl regulován, došlo ke kritické situaci. Velká většina poškozených byla nezletilá. Dvě osoby byly v přímém ohrožení života, dalších sedm bylo vážně ohroženo na zdraví. To bylo způsobeno v důsledku absolutního nezvládnutí akce. Zdraví mnoha dalších bylo ve vážném ohrožení,“ poukázal Zubek.

„Nikdo nemůžeme přesně říct, jak se tento traumatizující zážitek v budoucnu projeví. Pro jednu z poškozených to bylo tak traumatizující, že si dodnes nic nepamatuje. Jde o prožitý strach ze smrti, z dušení a bezmoci,“ zdůraznili u soudu zástupci poškozených.

Soud dnes oběma obžalovaným uložil také povinnost uhradit zdravotním pojišťovnám náhradu škody téměř 349 tisíc korun a nemajetkovou újmu poškozeným přes 876 tisíc korun.

„Považuji trest za spravedlivý vzhledem k dnešnímu prohlášení viny. Domnívám se, že k odvolání z naší strany ani nedojde. Byla to nešťastná událost a všechny nás to mrzí,“ dodal obhájce Jiří Ostravský.

18. října 2023

Autor: