Kulturní centrum v Rožnově nakonec nejspíš postaví, město vybere firmu

  15:54
Stavba Kulturního centra v Rožnově pod Radhoštěm je pořád reálná. To je hlavní výsledek mimořádného jednání zastupitelstva, které řešilo budoucnost investice za více než 360 milionů korun. Hotová je z ní zatím jen základová deska, zbytek prací se zastavil.

Město má projektovou dokumentaci od kanceláře Archteam, i po jejím přepracování však o ní má pochybnosti.

Zastupitelé nově zvolili variantu nazvanou Design and build. Vyberou firmu, která projekt upraví a prověří sporné části projektové dokumentace. Výběrové řízení by mohlo být hotové letos ke konci roku a kulturní centrum se může případně kolaudovat na podzim 2026.

„Máme zájem najít efektivní řešení, které odstraní riziko, že se nám stavba později prodraží, budou nutné vícepráce nebo se bude stavět delší dobu. Dřevostavba v pasivu jako kulturní stavba je jedinečná a potřebuje velkou přípravu a kvalitu detailů,“ uvedl starosta Jan Kučera (Nezávislí Rožnováci).

Upozornil, že i po dvou opravách projektové dokumentace jsou v ní stále nejasnosti. „Nechceme dělat další kolečko jednání, opravovat ji a hledat někoho, kdo ji posoudí. Všechno by se zase o rok protáhlo,“ dodal Kučera.

Autorský dozor by nově měl přejít z Archteamu na architekta Karla Janču. Vizuální podoba budovy se ale výrazně měnit nemá, i nová firma má za úkol respektovat autorské minimum původního projektanta. S Archteamem vedení města jedná o převedení licence a zároveň poskytnutí slevy.

Starosta opakovaně uvedl, že radnice chce kulturní centrum postavit. „Kulturní centrum ve městě chceme a potřebujeme. Postavíme ho funkčně a bezpečně. To jsme slíbili. Na hledání nejvhodnějšího řešení pracovali ti nejlepší a přicházíme se sice ne tak častým řešením, ale podle zákona a řešícím náš problém,“ popsal Kučera.

Další variantou bylo pokračování spolupráce se současným zhotovitelem projektové dokumentace a vyhlášení nového zadávacího řízení na zhotovitele stavby. Poslední možností bylo ukončení investice podle nynější projektové dokumentace, což znamená ztrátu dotace 120 milionů korun a nové projektování. To však zastupitelé odmítli a jednohlasně vybrali výše zmíněný postup.

Co s rozestavěným kulturákem za stovky milionů? Jasno bude během března

Po dohodě vedení města s opozicí se do usnesení podařilo doplnit také závazek zpracování právní analýzy odpovědnosti a rizik zvolené varianty, finanční plán dostavby kulturního centra a definovat rozsah prací. Tyto podklady dostanou na dubnovém jednání rožnovští zastupitelé.

„Poprvé jsme slyšeli, že toto vedení města chce stavět, byť se zpožděním. Chceme zklidnit situaci ve městě a hledat konstruktivní řešení. Zároveň nám šlo o to, aby naše kroky byly podporované nejen emocemi a tím, že kulturní centrum chceme, ale aby měly jasný právní podklad,“ řekl opoziční zastupitel a bývalý starosta Radim Holiš (ANO).

Autor: