Kulturní centrum za stamiliony bude, slíbilo vedení Rožnova. Hledá novou firmu

  8:34
Stavba Kulturního centra (KC) v Rožnově pod Radhoštěm je pořád reálná. To je hlavní výsledek mimořádného jednání zastupitelstva, které řešilo budoucnost investice za více než 360 milionů korun. Hotová je z ní zatím jen základová deska, zbytek prací se zastavil.

Stavbě kulturního centra ustoupilo letité kino Panorama. | foto: MěÚ Rožnov pod Radhoštěm

Město má k dispozici projektovou dokumentaci od projektové kanceláře Archteam, i po jejím přepracování však o ní má pochybnosti.

Zastupitelé nově zvolili variantu nazvanou Design and build. Vyberou firmu, která projekt upraví a prověří sporné části projektové dokumentace. Výběrové řízení by mohlo být hotové na podzim a KC se může případně kolaudovat na podzim 2026.

„Máme zájem najít efektivní řešení, které odstraní riziko, že se nám stavba později prodraží, budou nutné vícepráce nebo se bude stavět delší dobu. Dřevostavba v pasivu jako kulturní stavba je jedinečná stavba a potřebuje velkou přípravu a kvalitu detailů,“ uvedl starosta Jan Kučera (Nezávislí Rožnováci).

Rožnov koupí sportovní halu, novou si město momentálně nemůže dovolit

Upozornil, že i po dvou opravách projektové dokumentace jsou v ní stále nejasnosti. „Nechceme dělat další kolečko jednání, opravovat ji a hledat někoho, kdo ji posoudí. Všechno by se zase o rok protáhlo,“ dodal Kučera.

Autorský dozor by nově měl přejít z Archteamu na architekta Karla Janču. Vizuální podoba budovy se ale výrazně měnit nemá, i nová firma má za úkol respektovat autorské minimum původního projektanta. S Archteamem vedení města jedná o převedení licence a zároveň poskytnutí slevy.

Vedení se dohodlo s opozicí

Starosta opakovaně uvedl, že radnice chce KC postavit. „Kulturní centrum ve městě chceme a potřebujeme. Postavíme ho funkčně a bezpečně. To jsme slíbili. Na hledání nejvhodnějšího řešení pracovali ti nejlepší a přicházíme se sice ne tak častým řešením, ale podle zákona a řešícím náš problém,“ popsal Kučera.

Další variantou bylo pokračování spolupráce se současným zhotovitelem projektové dokumentace a vyhlášení nového zadávacího řízení na zhotovitele stavby. Poslední možností bylo ukončení investice podle nynější projektové dokumentace, což znamená ztrátu dotace 120 milionů korun a nové projektování. To však zastupitelé odmítli a jednohlasně vybrali výše zmíněný postup.

Rožnov má na kulturní centrum peníze i projekt, se stavbou však váhá

Po dohodě vedení města s opozicí se do usnesení podařilo doplnit také závazek zpracování právní analýzy odpovědnosti a rizik zvolené varianty, finanční plán dostavby KC a definovat rozsah prací. Tyto podklady dostanou na dubnovém jednání rožnovští zastupitelé.

„Poprvé jsme slyšeli, že toto vedení města chce stavět, byť se zpožděním. Chceme zklidnit situaci ve městě a hledat konstruktivní řešení. Zároveň nám šlo o to, aby naše kroky byly podporované nejen emocemi a tím, že kulturní centrum chceme, ale aby měly jasný právní podklad,“ řekl opoziční zastupitel a bývalý starosta Radim Holiš (ANO).

31. srpna 2022

Autor: