Hlava v konzoli, joysticky, 3D obraz, několikanásobně zvětšené „problémové“ místo v těle pacientky, které se hlavní operatér nijak nedotýká. A navíc čtyři ramena robota s operačními nástroji namísto dvou rukou lékaře. Tak se dá stručně popsat robotická operace.
„Máme za sebou přes padesát gynekologických robotických operací s nejnovějším evropským systémem. Na gynekologii nejčastěji operujeme ženy s nádorem děložní sliznice, někdy také s nádorem děložního čípku,“ přiblížil hlavní operatér a primář gynekologicko-porodnického oddělení Vladimír Kalist
„Robot pomáhá i u operací obézních žen nebo žen s poruchou pánevního dna, které bojují s problémem poklesu až vypadávání dělohy,“ upřesnil.
Lékaři si u robotických operací nejvíce pochvalují intuitivní systém robota, vysoký rozsah pohybu robotických nástrojů, které se oproti těm laparoskopickým dostanou i na jinak těžce přístupná místa. To vše ulehčuje práci operatérovi.
Po operaci dělohy mohou domů za dva dny
„Chirurg při jejích ovládaní pohodlně sedí, na rozdíl od laparoskopických a otevřených operací, což ocení především u déletrvajících operací. Kameru a nástroje pevně drží ramena robota, a ne ruka operatéra a asistenta jako u laparoskopie. Odpadává tak případné chvění rukou, a tím i nástrojů a kamery, což je časté u déletrvajících operací,“ poukázal Kalist.
Robot posunul Zlín do operační VIP zóny. Zákroky budou pro pacienty šetrnější |
Lékař navíc operační pole vidí několikanásobně zvětšené v 3D zobrazení. Může proto operovat cíleně, jemněji, více šetří okolní tkáně, pacient má menší krevní ztrátu. Což také znamená další výhody, jako je lepší hojení a kratší doba rekonvalescence.
„I po velkých operacích jako je třeba odstranění dělohy jsou ženy často propuštěné do 48 hodin od operace,“ dodal primář.
Baťova nemocnice je jediná ve Zlínském kraji, která operuje robotickým systémem. Kromě gynekologů a urologů ho využívají také chirurgové. Počet operací stoupá.
„Robota využíváme například při radikálních prostatektomiích, u resekcí tumoru ledvin nebo při plastické operaci ledvinné pánvičky. Celý operační tým lékařů, sester i sanitářů musel projít komplexním školícím programem robotické operativy, udělat zkoušky a získat certifikát. Bylo to velmi náročné, ale samozřejmě potřebné, protože se jedná o obrovskou změnu, jde o úplně jiný styl operování,“ doplnil primář urologického oddělení Martin Kučera.