Výměna řidičáků čeká tisíce lidí napříč Zlínským krajem, čas se krátí

  8:46
Téměř 9 500 řidičů ve Zlínském kraji figurovalo k 1. září ve statistice ministerstva dopravy, která eviduje konec platnosti řidičských průkazů. Úřady ve třinácti obcích s rozšířenou působností ale reálně čekají mnohem více lidí.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Lukáš BíbaMAFRA

„Přijdou také ti, kteří využili oficiální pardon udělený Evropskou unií během koronavirové krize,“ uvedl vedoucí zlínského odboru správních agend Antonín Šrajer.

Nařízení EU prodloužilo platnost řidičáků o deset měsíců a vztahuje se na majitele průkazů, které vypršely mezi 1. zářím 2020 a 30. červnem 2021. „Zatím nárůst žadatelů nemáme, očekáváme ale, že jich bude víc,“ řekla vedoucí odboru správních agend vsetínské radnice Valerie Ondřejová.

Podobně to vypadá i na dalších místech. „Nemáme jak vysledovat, kolik lidí odklad využilo. Situace u přepážek ale není dramatická, nevidíme žádný nával,“ doplnil Šrajer.

Odhadem může jít o několik tisíc lidí. Například v ORP Zlín si od ledna do konce července, tedy v měsících, na které se výjimka způsobená koronavirem vztahuje, nevyměnilo propadlý řidičák 594 lidí, v Kroměříži 482 a v Uherském Brodě 359.

V těchto počtech jsou ale i ti, kteří už z nějakého důvodu o platný doklad nestojí a měnit ho nebudou. Třeba kvůli vysokému věku. Takoví lidé zůstávali ve statistice při každé vlně výměn dokladů. Správně by sice měli průkaz odevzdat na úřad, čímž by z evidence řidičů zmizeli, to ale udělá jen málokdo.

Pokud budou lidé přicházet postupně a nenechají řešení na poslední chvíli, mohou se vyhnout čekání. Úřady by takové počty měly bez potíží zvládnout.

Není přitom nutné držet se místa bydliště, řidičský průkaz mohou zájemci vyměnit kdekoli v republice. Lze žádat i elektronicky přes eObčanku nebo stále populárnější bankovní identitu. Podmínkou v takovém případě je mít aktivovanou datovou schránku. Nový řidičák si pak žadatel vyzvedne na vybraném úřadě. Příští rok by se možnost elektronického podání měla začít vztahovat i na doklady ztracené či poškozené.

Za jízdu s propadlým řidičákem hrozí na místě pokuta až dva tisíce korun. O 500 korun dražší to může mít řidič, pokud případ půjde do správního řízení.