Lázeňské město trápí neukáznění řidiči. Zaměří na ně bezpečnostní kamery

  16:08
Před dvěma lety začaly Luhačovice bojovat s řidiči překračujícími povolenou rychlost. Lázeňské město tehdy nechalo na několika místech nainstalovat radary. A už během jednoho roku se dostavily výsledky, kdy neukázněných šoférů podstatně ubylo.

Město Luhačovice se brání proti neukázněným řidičům pomocí bezpečnostních kamer. | foto: Město Luhačovice

Nyní se radnice zaměřila na motoristy, kteří pravidelně dělají další přestupky. „Jde například o nedovolené odbočování vozidel nebo vjezd do protisměru v jednosměrné ulici a ohrožování chodců na přechodu,“ přiblížila mluvčí luhačovické radnice Hana Srncová.

Město proto nechalo v ulici Masarykova na křižovatce do ulice U Šťávnice instalovat dopravně bezpečnostní kamery.

„Nerespektování dopravního značení nás trápí dlouhodobě. V důsledku nedisciplinovanosti řidičů docházelo na této křižovatce k dopravním kolapsům. Šoféři mířící od Uherského Brodu čekali, až přejedou auta od kruhového objezdu směrem od Dolní Lhoty, a následně odbočili i přes zákaz,“ popsal starosta Luhačovic Marian Ležák.

„Proto jsme tady aktuálně umístili stálý automatizovaný kamerový systém, který bude hlídat nejen zákaz odbočení vlevo, ale zároveň zde budeme sledovat zákaz vjezdu do jednosměrky od Kulturního a kongresového centra Elektra,“ doplnil.

Nově instalované kamery začnou fungovat během března. Systém se bude soustředit na kontrolu dodržování dopravního značení, které zakazuje vozidlům odbočit vlevo z hlavní ulice Masarykova křižovatkou do ulice U Šťávnice. V budoucnu by pak měl kontrolovat i další problematická místa.

Luhačovicím musejí platit všichni návštěvníci lázní, vedení to kritizuje

„Aktuálně je ve stadiu realizace ještě další kamera, která bude monitorovat dodržování dopravního značení zákaz vjezdu v přilehlé jednosměrné ulici U Šťávnice,“ informoval velitel městské policie v Luhačovicích Michal Zámečník.

Výhodou systému je, že umí automaticky sledovat dodržování nastavených pravidel. Získaná data pak může použít při vyhodnocování situace s přestupky řidičů. Navíc nepotřebuje obsluhu. Bezpečnostní kamery jednak působí preventivně, zároveň jsou schopny reagovat na různé podněty přijaté městskou policií a vedením radnice.

„Zejména místní občané, ale i návštěvníci si stěžovali na opakované nerespektování dopravního značení ze strany řidičů v daném místě, které se dlouhodobě jevilo jako velmi rizikové,“ zmínil Zámečník.

27. února 2019

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv