Zlín testuje v první ulici rezidentní parkování, na rok stojí 1 500 korun

  14:44
Město Zlín udělalo další krok k tomu, aby lidé z centra měli snadnější parkování. Technické služby začaly prodávat parkovací karty rezidentům. Ti si tak nebudou muset neustále kupovat parkovací lístky. Zatím to platí pouze pro Sadovou ulici. V závislosti na tom, jak se tato praxe osvědčí, by měly přibývat další části ve středu krajského města. Roční karta stojí 1 500 korun.
Parkovací automaty v celém Zlíně nyní přijímají bezkontaktní platební karty

Parkovací automat ve Zlíně. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

„Rezidenty se pro účely parkovišť s úhradou ceny prostřednictvím parkovacích automatů rozumí fyzické osoby s trvalým bydlištěm. Karta bude vydána při předložení dokladu osvědčujícího trvalé bydliště a vlastnictví či užívání vozidla,“ upřesnila Jarmila Vlasáková, která má tuto oblast v technických službách na starosti.

Lidé si mohou karty koupit v pondělí a ve středu v kanceláři servisu parkovacích automatů v podchodu na náměstí Práce.

„Snažíme se hledat řešení, jak službám pro občany přidat na komfortu, kvalitě a dostupnosti. Toto je další dílek do skládačky,“ podotkl zlínský radní pro dopravu Michal Čížek.

Radnice už od října změnila ceník parkování v centru. Řidiči, kteří tady nechají auto na 30 či 60 minut, mají výhodnější tarif. Za delší stání si naopak připlatí.

„Cílem je, aby si lidé mohli ve městě vyřídit potřebné záležitosti a následně uvolnili místo dalším,“ zmínil Čížek.

Nejdražší je parkování ve středu města kolem náměstí Míru. V Bartošově ulici vyjde základní sazba za půl hodiny na 30 korun, dvě hodiny potom na 120 korun. Naopak zadarmo zůstala první hodina u Tržnice a Velkého kina.

Jedním z nejlevnějších míst v centru je parkoviště v Březnické ulici, kde se cena zvýšila z 30 na 50 korun za den.

Ještě větší změny by měly nastat v budoucnu, kdy radnice plánuje postavit velká záchytná parkoviště na okraji města v Malenovicích, Přílukách a na Vršavě. Řidiči by na nich mohli zaparkovat a pak pokračovat městskou hromadnou dopravou.

Sadová ulice, kde Zlín testuje rezidentní parkování, je v samém centru města.

Sadová ulice, kde Zlín testuje rezidentní parkování, je v samém centru města.

Autor: