iDNES.cz

Realitní šílenství trvá, v cenách za bydlení Zlín dohání Prahu a Brno

  12:42
Vypadalo to, že jsou na maximu, přesto ceny pronájmů ve Zlíně za poslední měsíce opět stouply. Nahoru je tlačí dražší energie. Řada lidí už na bydlení v krajském městě nemá, a tak raději volí dojíždění. Podle realitních expertů už zároveň skončila doba, kdy vyplatilo koupit jako investici nový byt a poté ho pronajímat.
Sídliště Jižní Svahy ve Zlíně

ilustrační snímek | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Loni na podzim se vrátil do Zlína po osmi letech, kdy pracoval a studoval v Praze. Jan Novák plánoval, že si najde pronájem, ale sám přiznává, že pohled na ceny ho skoro vyděsil. Situaci nakonec vyřešil tím, že se nastěhoval zpátky k rodičům, kteří bydlí v rodinném domě nedaleko krajského města.

„Samozřejmě že bych radši měl soukromí a bydlel sám, ale z jednoho platu je těžké utáhnout nájem. Padla by na něj skoro půlka výplaty,“ líčí mladý muž, který pracuje jako překladatel.

Reality.iDNES.cz - nabídka nemovitostí

Experti se shodují, že ceny pronájmů ve Zlíně za poslední měsíce opět stouply. Přitom to ještě relativně nedávno vypadalo, že výše už jít nemohou.

„Zlín je nyní prakticky na hraně cen Prahy a Brna. Jenže příjmy tamějších obyvatel jsou výrazně vyšší,“ říká Miroslav Zvonek, majitel stejnojmenné zlínské realitní kanceláře. „Také ceny nájmů v Uherském Hradišti či Vsetíně už začínají kopírovat Zlín, což se dosud téměř nikdy nestalo.“

„Viděl jsem nabídku pronájmu bytu v Rožnově pod Radhoštěm, kde družstvo chtělo za energie 7 000 korun. Byla v tom i splátka úvěru,“ sdělil valašskomeziříčský makléř Karel Krutilek z firmy RE/MAX. „Kolik rodin v menších městech bude mít na to, aby dalo za pronájem dvacet tisíc korun měsíčně?“ ptá se.

Čechy čeká přesun do nájemního bydlení

Turbulentní situace s covidem, válkou na Ukrajině a razantně se zvyšující inflací může hnát ceny nahoru i nadále. A pro realitní trh bude mít další důsledky.

„Již před zahájením války na Ukrajině bylo zřejmé, že Čechy čeká přesun do nájemního bydlení. Válka tento proces dále urychlí,“ uvedl hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil.

„Zatímco před zahájením válečného konfliktu jsme předpokládali růst nájmů v letech 2022 a 2023 celkem o 20 procent, s přihlédnutím k dopadům války se nyní kloníme k rychlejší dynamice poblíž 30 procent,“ dodal.

Situace nejhůř dopadá na mladé rodiny, které chtějí své bydlení

Problém je však v tom, že další růst nájemného naráží na limitované finanční možnosti českých domácností. Ceny energií letí prudce nahoru, a logicky proto roste výše inkasa, tedy částka za teplo, vodu, elektřinu či plyn. Vlastníci pronajímaných bytů tak nemohou čekat extrémní výdělky.

Na byty ve Zlíně už většina lidí nemá

„Celková výše nájmu se může zvýšit, ovšem prostor pro navýšení výdělku majitele už je poměrně malý,“ upozornil Zvonek.

Přehřátý trh s nemovitostmi také vede k tomu, že řada lidí na cenu za bydlení přímo ve Zlíně nemá. Hledají tak možnosti v jeho blízkém okolí i za cenu dojíždění. „Novým trendem je pronájem rodinných domů, který je atraktivní zejména pro rodiny s malými dětmi,“ uvedl Roman Krejbich, makléř RK Sting.

„Bohužel jejich nabídka v rozumné dostupnosti kolem Zlína není moc velká,“ dodal. Ceny energií, které nájemník platí, jsou sice u rodinných domů vyšší než u bytů, konečná částka však bývá na podobné výši jako za pronájem bytu ve Zlíně.

„V některých případech lze takto sehnat dům na dlouhodobý pronájem a s opcí v řádu několika let, což dává jistotu,“ dodal Krejbich.

Deset milionů se vrátí až za 40 let

Spousta mladých rodin totiž nyní moc nemá na výběr, pokud si chtějí splnit svůj sen o vlastním bydlení. Z březnového průzkumu NMS Market Research vyplývá, že každý desátý Čech ve věku 26 až 36 let plánuje během příštích 12 měsíců koupi nebo stavbu nemovitosti. Jenže překážkou jsou pro ně rostoucí úrokové sazby i ceny nemovitostí.

Zájem o koupi bytu klesl. Lidé nemají na hypotéky, trh přešlapuje na místě

„Aktuální situace na trhu hypoték a rostoucí výše úrokových sazeb nejvíce dopadá na mladé rodiny, které touží po vlastním bydlení. Právě tito lidé ale tvoří mimořádně důležitý sektor pro celou ekonomiku,“ uvedl člen představenstva ČSOB Jan Sadil.

A pokud si někdo může koupi nového bytu dovolit, už se mu nevyplatí pořídit si jej na investici, jak tomu bývalo doposud.

„Pokud koupíte nový byt za devět milionů a připočtete k tomu parkovací místo či kuchyňskou linku, už jste na desíti milionech,“ spočítal Zvonek. „Když pak pronajímáte za 20 tisíc měsíčně, trvá vám přes čtyřicet let, než se investice vrátí. To už pak ztrácí smysl, proč si nový byt za tímto účelem pořizovat,“ zmínil.

Autor:
zpět na článek