Zlínským hejtmanem se stal Radim Holiš, odpůrce stavby nové nemocnice

  16:12,  aktualizováno  17:37
Zastupitelé Zlínského kraje podle očekávání zvolili novým hejtmanem Radima Holiše z hnutí ANO. Starosta Rožnova pod Radhoštěm je v čele koalice ANO, Pirátů, ODS a ČSSD. Dosavadní hejtman Jiří Čunek a jeho lidovci skončili v opozici.

Ještě před ustavujícím krajským zastupitelstvem si nastávající hejtman Radim Holiš z hnutí ANO pořídil v zasedací místnosti selfie snímek. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Nové vedení hejtmanství se podle Radima Holiše bude muset okamžitě začít vypořádávat se současnou epidemií koronaviru.

„Máme-li dost peněz na reklamu na novou nemocnici, máme i peníze na zaplacení studentů pomáhajících v nemocnici a v call-centrech ke zvládnutí této krize,“ popsal Radim Holiš zastupitelům před svým zvolením jeden z prvních úkolů ve funkci.

Právě názor na stavbu nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích, jejíž vznik v květnu schválilo krajské zastupitelstvo, je stěžejním tématem, které ANO, Piráty, ODS a ČSSD ve Zlínském kraji spojuje. Za současných podmínek ji odmítají.

Také nový hejtman Holiš je odpůrcem projektu nové nemocnice, kterou prosazuje jeho předchůdce Jiří Čunek.

„Náš Zlínský kraj je specifický, má čtyři okresy, které jsou každý jiný. O to těžší je pro každého hejtmana dát tyto čtyři okresy dohromady. Pro mě to bude výzva, pro naši novou radu, naše kolegy ze zastupitelstva, rovněž,“ řekl zastupitelům Holiš.

Uvedl také, že v řádu měsíců předá starostování, aby celé období „nejel v souběhu“.

Počet náměstků hejtmana vzrostl z dosavadních tří na pět, přičemž ANO má dva, Piráti, ODS a ČSSD po jednom.

První náměstkyní hejtmana zodpovědnou za sociální a neziskový sektor, životní prostředí, zemědělství a venkov byla zvolena krajská volební jednička Pirátů Hana Ančincová.

Druhým náměstkem, který bude mít na starosti dopravu, se stal Radek Doležel (ANO).

Třetím náměstkem pro strategický rozvoj, územní plánování a cestovní ruch je krajský volební lídr občanských demokratů Lubomír Traub.

Křeslo čtvrté náměstkyně odpovědné za zdravotnictví obsadila krajská volební jednička ČSSD Olga Sehnalová.

A pátým náměstkem je David Vychytil (ANO), na starosti má finance, majetek a rozvoj podnikání.

V radě obsadí hnutí ANO tři křesla, další tři budou mít Piráti, dvě ODS a jedno ČSSD.

Kromě hejtmana a jeho náměstků zde bude radní pro digitalizaci, sport a mládež Jiří Jaroš (Piráti), radní pro školství a kulturu Zuzana Fišerová (Piráti) a radní pro investice a dotace Zbyněk Fojtíček (ODS).

Největší debata se na ustavujícím zastupitelstvu vedla kolem vzniku tří postů uvolněných členů výborů při krajském zastupitelstvu, které dosud byly téměř vždy neuvolněné, takže nebyly hlavní pracovní náplní.

Dosavadní hejtman Jiří Čunek to kritizoval už po vzniku koalice, na Facebooku také zveřejnil tabulku odměn, podle níž má každá funkce uvolněného předsedy výboru vyjít na 90 tisíc korun. Na zastupitelstvu se kritika opakovala.

Nová koalice však prosadila post uvolněné předsedkyně sociálního výboru pro Alenu Gajdůškovou (ČSSD), jež je zároveň i poslankyní. Piráti budou mít uvolněného předsedu dopravního výboru Jakuba Zacha a ANO uvolněného předsedu pro oblast rozvoje podnikání, majetek a digitalizaci Tomáše Janču.

„U mě coby členky parlamentu bude odměna ve výší 40 procent tabulkové hodnoty,“ upozornila Gajdůšková.

Hejtman Holiš upozornil, že zastupitelstvo zároveň ušetří díky tomu, že bude mít 11 výborů, dosud jich bylo 13. Koalice zrušila výbor výstavby nové Baťovy nemocnice a výbor vnějších vztahů. Počet členů jednotlivých výborů klesne z 11 lidí na devět.

Autoři: , ,